Stále stretávame ľudí, ktorí majú na spoločných chalupách, firemných prespávačkách či dovolenkách problém kvôli hluku, klapaniu dverí či chrápaniu zaspať - ale špuntov do uší sa bojí. Že ich budú tlačiť. Že si zničí uši. Alebo že nebude počuť plačúce dieťa.
Podobné obavy sú ale zbytočné. Je škoda okrádať sa o pokojný, hlboký a nerušený spánok a útrpne zaspávať s vankúšom na hlave, keď je tu zdravá a účinná cesta k tichu.
Poďme žmurknúť na 6 najčastejších mýtov o štupľoch do uší, ktoré sa v spoločnosti tradujú – av čase high-tech materiálov a revolučných technológií nie sú dávno pravdivé.
Mýtus 1: Špunty v ušiach tlačia a sú neforemné
Chrápajúci partner, hluk z ulice alebo nočné štekanie psa od susedov? Mnohí z nás už skúsili niekedy skôr zamieriť do lekárne a kúpiť štuple do uší. Klasické upchávky ale bývali často naozaj tvrdé, s voskovým koncom, ktorý v ušiach škrabal.
Nič také už ale zažívať vôbec nemusíte. Pokojné zaspávanie a hlboký zdravý spánok skúste naštartovať s mäkkými štuplemi z high-tech peny. Moderný penový materiál má najvyššie utlmenie a úplne sa prispôsobí tvaru vášho ušného kanálika.
Penové štuple značiek Mack's alebo Ohropax na spanie sú hodvábne jemné a úplne mäkké. V ušiach ich pri spánku neucítite.
„Su vynikajuce, pouzivam uz roky, presiel som na tento typ, je to rozumny kompromis medzi pohodlim a tlmenim. Odporucam.“
– Marek (penové štuple do uší Mack's Ultra Soft, utlmenie 35 dB)
Mýtus 2: „Bojím sa, že nebudem počuť plačúce dieťa alebo budík“
Štuple do uší majú rôznu mieru utlmenia, zvanú SNR. Táto hodnota vám povie, o koľko decibelov zvolené štuple do uší pustí do vašich uší menej.
Niektoré penové štuple do uší majú obrovské utlmenie až 39 dB, tie vám pomôžu napríklad pri zaspávaní vedľa chrápajúceho partnera alebo partnerky. Ak potrebujete počuť prebudivšie sa dieťa odvedľa z izby alebo tenko zvoniaci budík, jednoducho zvoľte nižšiu mieru utlmenia, okolo 25–30 dB SNR.
Alebo siahnite pre znovupoužiteľné štuple do uší určené na spanie, napríklad od preslávenej holandskej značky Alpine. Okrem termoplastového materiálu, ktorý sa vďaka teplu vášho ucha úplne prispôsobí tvaru vášho kanálika, vo vnútri špuntu nájdete špeciálny filter. Ten odtieni všetky nepríjemné rušivé frekvencie, zároveň do vášho ucha nechá preniknúť dôležité zvuky, ako je práve budík alebo prebudené poplakávajúce bábätko.
„Najskor vnimate okolite zvuky tlmene, no pocas noci akoby sa ta hmota rozlozila v uchu tak dokonale ze ani burku nebolo pocut... alebo to bol silny spanok? :) V kazdom pripade fajn produkt, sadne skvelo do ucha.“
– Martin R. (štuple Alpine SleepDeep, utlmenie 27 dB).
Mýtus 3: Dlhodobé spanie so štuplemi je nezdravé
Kvalitné štuple do uší sú navrhnuté, testované a schválené pre dlhodobé spanie. Ani pri použití skutočne žiadne nebezpečenstvo ani poškodenie ušných kanálikov nehrozí.
Stačí dodržovat dvě jednoduchá pravidla:
1) UDRŽUJTE ŠTUPLE ČISTÉ
Penové a vôbec všetky jednorazové štuple odporúčame meniť najneskôr po 5 použitiach. Štuple vyhoďte tiež, ak sa vám omylom zašpiní, aby ste si do ucha zbytočne nezaniesli infekciu. Po prebudení štuple uložte do puzdra, ktoré ich ochráni proti prachu a nečistotám.
Znovupoužiteľné štuple do uší je potrebné pravidelne čistiť a umývať. Potom vám vydrží mnoho mesiacov.
2) VKLADAJTE ICH DOVNÚTRI SPRÁVNE
Penové štuple stačí jemne medzi prstami zrolovať do užšej ruličky a potom vložiť dovnútra. Pena sa pomaly roztiahne a ušný kanálik zaplní. Za chvíľu zabudnete, že ich vo vnútri máte.
Silikónové, termoplastové a voskové štuple sa vkladajú zase inak.
Mýtus 4: „Na štuple do uší mám veľmi úzke kanáliky“
Predovšetkým ženy, ale aj tínedžeri alebo muži s užšími ušnými kanálikmi nemusia zúfať. Okrem bežných veľkostí už sú bežne na kúpu špunty menších veľkostí. Značka Mack's prináša napríklad sériu svietivo ružových DreamGirl alebo fialových Slim Fit, ktoré dostatočne utlmia aj nočný hluk.
„Štuple sú skvelé! Je to najmenšia veľkosť aká sa dá zohnať. Materiál je príjemný, mäkký, netlačí a celkom dobre izoluje hluk. Ja som veľmi spokojná.“
– Silvia (štuple Mack's Slim Fit, míra utlmenie 31 dB)
Mýtus 5: „Štuple nepotrebujem, stačí mi vata do uší!“
Možno ste si doposiaľ v boji proti chladu pri jazde na bicykli vystačili s vatou do uší a na koncertoch s papierovými vreckovkami. Oboje je ale risk. Poznáme prípady, keď zapadnuté kúsky vaty alebo papierikov museli loviť lekári na pohotovosti. O nedostatočnom utlmení, kedy si v hluku môžete uši skutočne poškodiť, ani nehovoriac.
Ak váhate, či sú štuple do uší pre vás a aký materiál by najlepšie vyhovoval vašim potrebám, kúpte si špeciálny výhodný balíček, v ktorom „ochutnáte“ rovno 17 rôznych druhov štuple – Earplugs Starter Pack. Obsahujú okrem penových aj voskové a silikónové štuple do uší, s utlmením od 24 do 39 dB.
„Tovar kúpený pre dcéru, štuple do uší sme už veľa krát nakúpili, ale nebola veľmi spokojná. V tomto mix balíku má toľko druhov, že určite si nejaký vyberie. Výborná vec, aspoň si môže vyskúšať, ktoré jej budú najlepšie vyhovovať a potom môžeme kupovať práve tie vybrané odskúšaním.“
– Monika Č.
Mýtus 6: „So štuplemi nemôžem spať na boku“
Ak máte naozaj citlivé uši a neznášate pocit, že vám s nimi niečo trčí, vyskúšajte vosk alebo tvárny silikón. S takými štuplemi sa spí na boku jedna radosť.
„Jednoduché zavedenie do ucha, veľmi pohodlné. Tesnia dobre, nevypadávajú. Super alternatíva ku klasickým štuplom pre ľudí s úzkym zvukovodom.“
– Tomáš. (silikónové štuple Pillow Soft, utlmenie 24 dB).