Ako si vybrať štuple do uší na spanie

Štuple do uší na spanie sú perfektnými spoločníkmi do postele a na cestovanie. Dobre sa s nimi spí a v noci sa menej prebúdzate. A vďaka tomu máte lepší deň a cítite sa viac oddýchnutí. To preto, že štuple bojujú s rušivými a nepríjemnými zvukmi. Každý ale máme inak tvarované uši a potrebujeme ich za rôznych okolností. Buď vonku šteká pes, ráno vstáva do práce priateľ / kyňa alebo si nad nami sused rád vo večerných hodinách poslúchne hardcore metal. Preto sme dali dohromady pár zaujímavých rád, aby sme vám pomohli lepšie sa vyznať.

Štuple na spanie je potreba vyberať podľa základných parametrov. Tie určujú, ktoré štuple majú najvyššiu utlmenie, ktoré sú najpohodlnejšie a vhodné pre spanie na boku, ako dlho vydrží a akú majú veľkosť. Fajnšmekri môžu prejsť rovno späť do kategórie a filtrovať podľa parametrov na lište vľavo od produktov. Ale kto si nie je tak úplne istý, môže pokračovať v čítaní. 

 

Základné parametre pre výber štupľov na spanie

Materiál štupľov

Materiál, z ktorého sú štuple vyrobené je jedným z najdôležitejších parametrov pre výber. Na základe materiálu špunty získavajú svoje základné vlastnosti ako vyššie utlmenie, pohodlnosť a znovu použiteľnosť. Na trhu existuje až 5 typov materiálov. Zároveň uvádzame, ktorý materiál je znovupoužiteľný a ktorý nie.

tick 10x10 Polyuretánová pena - najtypickejším a asi všetkým najznámejším materiálom pre výrobu špuntov, ktorý sa vám musí hneď vybaviť je pena. Tento materiál patrí medzi najlepšie tlmiace. Bohužiaľ penové štuple nepatrí k najpohodlnejším. Pre zasunutie štupľov je potrebné ich zrolovať do úzkeho cylindra a strčiť ich do uší, kde sa pena rozpína. Kvôli tomu vyvíja vo vnútri ucha tlak. Po chvíli môžu štuple v uchu tlačiť a v noci často vypadávať.

Existujú však aj menšie veľkosti penových špuntov špeciálne pre úzke ušné kanáliky, ktoré sú pohodlnejšie. Patrí medzi ne napríklad štuple od spoločnosti Mack's - Slim Fit a Dreamgirl.

Pri šetrnom použití možno štuple bezpečne použiť približne 5 krát. Pri dlhšom nosení riskujete infekciu alebo zápal uší. Pena do seba prirodzene nasáva nečistoty a v teplu ucha vzniká perfektné prostredie pre množenie baktérií.

tick 10x10 Vosk & tvarovateľný silikón - tieto dva materiály zdieľa podobné vlastnosti a patrí medzi najpohodlnejšie štuple na spanie. Zátky sa nestrkajú priamo do ušnej kanálika, ale iba sa rozpľaští okolo ušné dierky. Vďaka svojej lepivosti veľmi dobre drží, nevyčnievajú z uší a netlačia ako penové. Nevýhodou je trochu horšie utlmenie než u penových. Zároveň voskové štuple tlmí trochu lepšie ako silikónové. Pokiaľ máte dlhé vlasy, odporúčame si ich zviazať do copu, aby sa pri nasadzovaní špuntov nezašpinili. Voskové štuple môžu byť v lete kvôli teplu trochu viac lepivé.

Pri šetrnom zaobchádzaní štuple vydrží opäť okolo 5 použitie. Špuntov je dobré sa zbaviť ak sú špinavé alebo už nie sú lepivé.

tick 10x10 Plast - tento materiál je vhodný pre opakovaná použitie. Plast je ľahko umývateľný a trvanlivý. Vďaka tomu vám stačí jeden pár štupľov pokojne na pol roka. Utlmením sú na tom podobne ako špunty voskové a opäť horšie než špunty penové. Materiál v uchu zmäkne a prispôsobí sa jeho tvaru, nerozpína sa, preto sú plastové špunty aj relatívne pohodlné, ale nie toľko ako štuple voskové alebo silikónové.

tick 10x10 Kov (titán, hliník) - absolútne atypický materiál, u ktorého by sa čakalo, že vzhľadom k svojej vodivosti a tvrdosti nebude fungovať. Avšak aby bol kov vodivý musí mať priamy kontakt. Teda ak izolujete kov spolu s mäkkou penou vo vnútri vášho ucha, tak máte najviac účinné štuple do uší! Zároveň na rozdiel od ostatných materiálov zvuk nepohlcujú ale blokujú. Obzvlášť dobre blokujú bassovej frekvencie. Štuple sú znovu použiteľné a penové vankúšiky, ktoré sú nasadzovacie, možno dokúpiť. Štuple obsahujú v balení 3 páry špeciálnych penových vankúšikov rôznych veľkosti a vy si môžete vybrať, ktorá je pre vás najviac vhodná, aby boli špunty čo najpohodlnejšie. Nevýhodou materiálu je vyššia cena, ktorú však kompenzuje znovu použiteľnosť štupľov a výšky ich utlmenie.

Penové vankúšiky nie sú ako u bežných penových špuntov. Ich povrch je špeciálne spracovaný a nenasáva nečistoty. Možno ich utrieť vlhkou handričkou a nechať vyschnúť.

 

Počet párov v balení

Štuple sa predávajú v balení od jedného páru až po 50. Opätovne použiteľné štuple nájdete iba jeden pár. Penové, silikónové a voskové štuple sa predávajú v rôznych baleniach. Oplatí sa kupovať väčšie balenie vzhľadom k prepočte ceny na jeden pár, ktorý vás stane lacnejšie, ako rovnaký pár v menšom balení.

 

Puzdro

Väčšina špuntov na spanie sa predáva s puzdrom. To sa hodí obzvlášť pre skladovanie štupľov počas dňa na nočnej stoličke. Puzdrá sa môžu líšiť od plastových škatuliek, plastových a hliníkových tubičiek až po látková puzdra. Obzvlášť penové, silikónové a voskové štuple odporúčame skladovať v uzavretom obale, aby boli svieži a nezbieral na sebe počas dňa prach. Vďaka tomu ich potom môžete používať dlhšie. Prípadne si môžete puzdro dokúpiť zvlášť tu.

 

SNR (Utlmenie)

Utlmenie štupľov sa udáva v dB. Nezávislé laboratóriá testujú chrániče sluchu, aby zistili ich hodnoty SNR (Signal to Noise Ratio). Tieto hodnoty sa používajú pre porovnanie úrovní utlmenie hluku rôznymi štuply do uší. Čím vyššia hodnota SNR, tým vyššieho utlmenie štuple dosahujú. Viac o SNR sa dočítate  tu .

 

Ďalšie parametre

Šnúrka - štuple do uší na spanie sa predávajú bez šnúrok a to z bezpečnostného dôvodu. V noci sa stále prevaľujeme a otáčame zo strany na stranu. Šnúrka vám nepomôže, aby štuple zostali na svojom mieste, ale naopak môže ublížiť.

Typ - zátky na spanie sú dvojakého typu: znovu použiteľné a jednorazové. Jednorazové štuple možno väčšinou použiť niekoľkokrát. Napríklad penové štuple najviac 5 krát. Pena nasáva nečistoty a s ďalším použitím vzniká riziko ušné infekcie alebo zápalov. Teplo v uchu je ideálnym prostredím pre množenie baktérií. Silikónové a voskové štuple možné používať taktiež najviac 5 krát. Väčšinou kým sú lepivé alebo nie sú špinavé. Znovu použiteľné štuple sú plastové a titánové alebo hliníkové.

Veľkosť - pre ženy alebo menšie ušné kanáliky sa vyrábajú štuple menších veľkostí. To platí pre štuple penové. Patrí k nim napríklad štuple Slim Fit alebo Dreamgirl od spoločnosti Mack's. Špunty kovové majú výmenné vankúšiky rôznych veľkosti. A štuple voskové, silikónové a plastové sú univerzálne. 

Zobrazit nabídku špunty na spaní sk