Ako si vybrať štuple do uší na spanie

Chrápajúci partner, hlasná hudba od susedov alebo hluk z ulice. Nepríjemné nočné zvuky môžu odďaľovať zaspanie a v priebehu noci nás zbytočne budiť z hlbokého spánku.

Štuple do uší už dávno nie sú neforemným „strašiakom“, ktorý v ušiach akurát tlačí a proti hluku nepomáha. Moderné štuple do uší na spanie sa vyrábajú z jemného prispôsobivého a vysoko tlmiaceho materiálu. Niektoré z nich dokážu odtieniť aj chrápanie

Vybrať štuple do uší na spanie však nie je úplná hračka. Každý máme inak tvarované uši a zároveň potrebujeme tlmiť iný typ zvuku.

Ako odborníci na slovo vzatí sme dali dohromady 5 kľúčových rád, ako vybrať tie pravé štuple na spanie.

Jak vybrat špunty na spaní

 

1. Aký hluk vás trápi?

Najprv si odpovedzte na najdôležitejšiu otázku: prečo zháňate štuple na spanie? Vadí vám chrápanie partnera, alebo vás obťažuje vzdialené vrčanie motorov áut z ulice? Od typu hluku, ktorý potrebujete utlmiť, sa totiž odvíja miera potrebného utlmenia.

 

CHCEM TLMIŤ CHRÁPANIE 

Chrápanie patrí medzi najhlasnejšie nočné zvuky, ktoré môžu dosahovať až neuveriteľných 100 dB, teda ekvivalent zvukov motora rozbehnutej motorky. Na chrápanie preto musíte nasadiť štuple s najvyšším možným utlmením – to vám poskytnú iba penové štuple na spanie.

Odporúčame penové štuple 3M Ear Soft FX s najvyšším utlmením na trhu, prezývané „záchrancovia manželstva“. Majú hodnotu SNR (mieru utlmenia) až 39 dB a vďaka špeciálnemu tvaru sa do ucha tiež pohodlne vkladajú.

Vyskúšať môžete aj o trochu mäkšie Mack's Snore blockers s mierou utlmenia 34 dB a špeciálnou dutinou, vďaka ktorej štuple v uchu takmer netlačia.

 

NECHCEM, ABY MA RUŠILI SUSEDIA

Trápi vás nepravidelný hluk od susedov, ktorí si občas v noci pustia muziku alebo nedokážu ustrážiť hlasitosť vzájomnej komunikácie? V zásade platí, že čím vyššia je hladina hluku, tým vyššie utlmenie budete potrebovať – často na úkor pohodlia uší.

Pre strednú mieru hluku bohato postačí použiť napríklad pohodlné Mack's Ultra Soft. Pre užšie sluchové kanáliky potom odporúčame špeciálne štuple Slim Fit alebo Dreamgirl. 

 

CHCEM ODTIENIŤ HLUK Z ULICE

Vzdialený šum veľkomesta alebo autá občas prechádzajúce pod oknom? Na to môžete nasadiť aj extrémne pohodlné štuple s nižšou mierou utlmenia. Na výber máte nielen z penových, ale aj voskových, plastových alebo silikónových materiálov. Práve tie vám vydržia dlhšie ako iba na pár použití. 

Skvelé pohodlie aj pri spaní na boku vám poskytnú voskové štuple na spanie Quies alebo revolučné štuple na spanie Sleep Soft od Alpine. Tie sú umývateľné a vydržia veľa mesiacov.

Macks Snore Blockers špunty do ušíMacks Dreamgirl špunty do ušíAlpine špunty SleepSoft

 

2. Materiál štupľov voľte múdro

Na trhu existuje až 5 typov materiálov – od klasickej „peny“ až po high-tech štuple z titánu s úžasným dizajnom. Materiály sa líšia mierou utlmenia, pohodlnosťou nosenia pri spánku a tiež výdržou. A samozrejme aj cenou.

Polyuretánová pena: pre poriadny útlm

Najtypickejší materiál pre výrobu štupľov patrí aj medzi najlepšie tlmiace. Pred zasunutím do sluchového kanálika sa štuple rolujú do úzkeho kužeľa a po vložení do ucha sa pena rozpína. Nevýhodou je, že štuple vyvinú vo vnútri ucha ľahký tlak a v noci môžu z ucha tiež vypadávať.

Čo potrebujete vedieť:

  • Pri šetrnom používaní vám penové štuple na spanie vydržia približne päť nocí za sebou. 
  • Dlhšie nosenie neodporúčame – pena do seba nasáva nečistoty a môžu sa v nej časom množiť baktérie, takže riskujete prípadnú infekciu.

 

Vosk a tvarovateľný silikón: perfektne sedí

Ide o najpohodlnejšie štuple na spanie vôbec. Tieto štuple sa nestrkajú priamo do ušného kanálika, ale iba sa vytvarujú okolo ušných dierok. 

Vďaka svojej lepivosti veľmi dobre držia, nevyčnievajú z uší a netlačia. Oceníte ich pri spaní na boku.

Čo potrebujete vedieť: 

  • Nevýhodou je nižšia miera utlmenia než u penových štupľov. Voskové štuple ale aj tak tlmia o trochu lepšie ako silikónové štuple do uší.
  • Pri šetrnom zaobchádzaní štuple vydržia zhruba 5 použití. Štuple je vhodné vymeniť, ak sú špinavé alebo už nelepia.
  • Ak máte dlhé vlasy, odporúčame vám zviazať ich do copu alebo drdola, aby sa pri nasadzovaní štupľov nezašpinili. 

 

Plast: dlhá životnosť

Plastové štuple v sebe snúbia pohodlie a dlhú trvanlivosť – sú vhodné na opakované použitie. Jeden pár takých štupľov pri dobrej starostlivosti a skladovaní v puzdre vydrží pokojne aj dlhšie ako pol roka.

Plastový materiál v uchu zmäkne a prispôsobí sa jeho tvaru, nerozpína sa a preto sú plastové štuple aj relatívne pohodlné.

Čo je dobré vedieť:

  • Plast je ľahko umývateľný a trvanlivý a pri správnom zaobchádzaní má dlhú životnosť.
  • S utlmením sú na tom podobne ako štuple voskové a trochu horšie než penové štuple na spanie.

 

Titán a hliník: dizajn a dokonalé ticho

Úplne atypický materiál, u ktorého by sa čakalo, že vzhľadom k svojej vodivosti a tvrdosti nebude fungovať. Avšak kov spolu so špeciálnou mäkkou penou dáva dohromady najúčinnejší materiál pre štuple do uší na trhu.

Čo je dobré vedieť:

  • Na rozdiel od ostatných materiálov kovové štuple zvuk nepohlcujú, ale blokujú. Obzvlášť efektívne tlmia basové frekvencie.
  • V balení nájdete 3 páry špeciálnych penových vankúšikov rôznych veľkostí. Nasadzovacie penové vankúšiky možno po opotrebení dokúpiť.
  • Penové vankúšiky týchto štupľov – na rozdiel od obyčajnej peny – nenasávaju nečistoty. Pri zašpinení ich stačí utrieť vlhkou handričkou a nechať vyschnúť.
QuiesMacks Pillow Soft silikonové špunty do ušíSleeep Pro Titanium Dual

 

3. Počítajte s veľkosťou

Akú veľkosť štupľov zvoliť? Voskové, silikónové a plastové štuple sú vďaka svojmu tvárnemu materiálu univerzálne

V prípade penových štupľov pre malé ušné kanáliky (pre ženy či deti) môžete zvoliť štuple menších veľkostí. Patria k nim napríklad štuple Slim Fit alebo Dreamgirl značky Mack's. 

Kovové štuple majú výmenné vankúšiky rôznych veľkostí – ľahko si ich vyskúšate a zvolíte tie pravé.

Stále si nie ste istí, ktoré štuple a akú veľkosť balenia máte zvoliť? Vyskúšajte obľúbený produkt: testovací balíček Earplugs Starter Pack, so 17 rôznymi druhmi a veľkosťami.

TIP: Ak by vám žiadne z týchto štupľov do uší nesadli, môžete zainvestovať do štupľov do uší na mieru. Tieto štuple sú vyrobené z veľmi jemného materiálu podľa odtlačkov vašich uší. Získate štuple presne tvarované podľa vášho sluchového kanálika – tie zaistia najlepšie možné utlmenie.

 

4. Oplatí sa väčšie balenie?

Penové, silikónové a voskové štuple sa odporúča meniť už po 5 použitiach. Oplatí sa teda kupovať väčšie balenie – vzhľadom na prepočet ceny na jeden pár, ktorý vás tak vyjde lacnejšie ako rovnaký pár v menšom balení.

U väčších balení môžete voliť medzi jednotlivo balenými štupľami alebo veľkým zásobníkom s hromadou štupľov – ten sa hodí napríklad pre továrne a väčšie podniky.

Znovupoužiteľné štuple – ako sú kovové alebo plastové – najčastejšie dostanete iba v jednom páre. Ak sa o ne budete dobre starať, vydržia vám veľa mesiacov, v prípade kovových aj niekoľko rokov.

 

5. O štuple sa starajte, dlhšie vám vydržia

Plastové škatuľky, tubičky alebo látkové obaly – také sú najčastejšie podoby puzdier na štuple do uší.

Najmä penové, silikónové a voskové štuple odporúčame skladovať v uzavretom obale, aby na ne v priebehu dňa nesadal prach – môžete ich tak používať dlhšie.

Extra puzdrá na štuple do uší zakúpite tu.

Alpine Clean čistič špuntů do ušíFlare puzdro na štuple do ušíCedis gél pre zavádzanie štuplov

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie