Predražená tráva a marketingová bublina? 5 mýtov o chlorelle, jačmeni a spiruline

Mýtus 1: Zelené potraviny nemajú vedecky potvrdený efekt

Možno už ste niekedy počuli, že zelené potraviny, ako mladý jačmeň, chlorella alebo spirulina sú len marketingom nafúknutá bublina bez výraznejších efektov na naše zdravie.

Nie je tomu tak. Vedecké štúdie dokazujú desiatky pozitívnych účinkov podávania zelených potravín - pri pokusoch s potkanmi uľavili treba tým trpiacim rakovinou alebo inzulínovou rezistenciou.

5 mýtů o chlorelle, ječmenu a spirulině

Konkrétne potom chlorella má podľa štúdií preukázateľne protizápalové účinky, dokáže znížiť krvný tlak a je silným antioxidantom. Spirulina môže zase preukázateľne pomôcť v prevencii chorôb očí, podporuje imunitný systém a dokáže chrániť organizmus pred alergickou reakciou alebo nádorovým ochorením.



Mýtus 2: Je jedno, keď zelené potraviny nie sú bio

Zelené potraviny, ako chlorella, mladý jačmeň alebo spirulina, sú samy o sebe tak silný koktejl vitamínov a antioxidantov, že je jedno, či ho konzumujeme v bio kvalite. Pravda alebo lož?

Zelenými potravinami z neoverených zdrojov a bez bio certifikátu v skutočnosti riskujeme, že okrem prospešných vitamínov, minerálov a enzýmov do seba možno nechtiac aplikujeme tiež dávku pesticídov, insekticídov a herbicídov, ktoré môžu nášmu zdraviu škodiť.

Skontrolujte tiež, či sú zelené tablety či prášok pripravené v naozajstnej raw kvalite. Len tak máte istotu, že boli zachované živé enzýmy, ktoré dokážu aktivovať a podporovať tráviaci systém a zdravú črevnú mikroflóru.

Allnature chlorella BIOAllnature mladý jačmeňAllnature Spirulina prášek

 


Mýtus 3: Chlorella a spol. sú skvelým zdrojom bielkovín

Zelené potraviny obsahujú horu prospešných látok, medzi nimi aj kvalitných aminokyselín. Trebárs 100 gramov prášku chlorelly obsahuje celých 60 % bielkovín, spirulina dokonca 70 %.

Lenže - pri množstve, v akom zelenej tablety alebo šťavu bežne konzumujeme, do seba dostaneme sotva pár gramov denne. Odporúčaná denná dávka bielkovín sa pohybuje okolo 0,8 g na kilogram telesnej váhy denne. To znamená, že 60kilový človek by mal optimálne zjesť okolo 48 gramov bielkovín za deň. 

Výhodou zelených superpotravín nie je ich obsah bielkovín, ale koncentrovaný mix mikroživín a enzýmov. Sú vitamínovou a minerálne bombou bez umelého spracovania v čo najprirodzenejšie forme.

Kto má v dnešnej uponáhľanej dobe každý deň čas pripravovať čerstvá zelená smoothie a zjesť denne pol kila listových šalátov? Zelené potraviny nie sú plnohodnotným jedlom, ale sú jeho skvelým živým doplnkom, ktorý je stále po ruke.


Mýtus 4: Zelené potraviny nesmú deti a tehotné ženy

Nie je tomu tak. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) odporúča zelené potraviny aj deťom bez akéhokoľvek rizika.

Tiež tehotné a dojčiace ženy môžu jesť zelené superpotraviny v bežnom odporúčanom dávkovaní úplne bez obáv.

 


Mýtus 5: Spirulina obsahuje dostatok B12 pre vegánov

Spirulina je sladkovodná riasa, pradávny jednobunkový organizmus, ktorý žije na Zemi cez 3,5 miliardy rokov. Jej prospešné účinky využívali už starí Aztékovia, Mayovia, ale aj pôvodných obyvateľov Afriky a Ázie.

Obsahuje vitamíny B1, B2, B3, B6, B9, vitamín C, vitamín D, vitamín A a vitamín E, tiež minerály, stopové minerály, bunkovej soli, rastlinné živiny a enzýmy, rovnako ako významné množstvo chlorofylu a ďalších prospešných farbív, ako je napríklad málo známy fykocyanín. Okrem imunity spirulina významne podporuje treba hojenie rán a je skvelá aj na pleť. 

V súčasnej dobe ale vedecké štúdie stojí za tým, že spirulina neobsahuje žiadne významné množstvo vitamínu B12, ktorý doplnil dennú potrebnú dávku ľuďom na vegánskej strave.