Ako vybrať repelent na leto? DEET vynechajte, proti komárom chráni aj prírodné oleje

Eukalyptus, citronela alebo levandule. Aj prírodné repelenty dokážu účinne odpudzovať hmyz a niekedy aj kliešte. Stačí správna koncentrácia a sem tam přestříknout - a obavy z hmyzieho kúsance aj škodlivé chémie môžete vypustiť z hlavy. 

Jak vybrat repelent na léto

Možno neviete, že tradičné repelenty obsahujú účinnú látku DEET čiže dietyltoluamid. Vyvinuli ho Američania za druhej svetovej vojny pre boj v džungli a dodnes je využívaný po celom svete proti komárom a kliešťom. DEET je ale bohužiaľ - rovnako ako iné pesticídy - toxický.


Čím DEET škodí?

DEET, ktorý nájdete vo všetkých tradičných repelentoch, preukázateľne spôsobuje alergické reakcie, podráždenie a svrbenie kože. Funguje aj ako rozpúšťadlo - môže ničiť umelé vlákna, plasty a samozrejme aj našu kožu.

Dlhodobé dýchanie výparov repelentov môže spôsobovať aj neurologické ťažkosti: kŕče, nespavosť, depresie či dokonca panické ataky.

Kanada už pred 20 rokmi zakázala repelenty s obsahom viac ako 30% DEET. U detí do 12 rokov odporúča používať tieto repelenty nanajvýš trikrát denne, a to v 10% koncentrácii. U malých bábätiek by sa repelenty s DEET nemali používať vôbec.


Že prírodné repelenty nefungujú? Mýtus

Ako teda účinne ochrániť pred hmyzom seba aj našich najmenších? Orientujte sa podľa označenia "prírodný" alebo "bio" a uistite sa, že repelent neobsahuje DEET. 

Naopak pátrajte po mixu rôznych prírodných olejov - napríklad levandule, tea tree alebo citronely

Účinky každého z olejov sa navzájom podporujú a spoločnú kombináciou odpudzujú hmyz oveľa intenzívnejšie ako jednodruhové oleje. Najvyššiu ochranu potom získate, keď sa raz za dve až tri hodiny nezabudnete přestříknout.


Prírodné repelenty pre batoľatá

Najprísnejšie kritériá prírodných repelentov spĺňa detský repelentny olej Kvitok. Obsahuje nimbový olej, známy pre svoje repelentné a antibakteriálne účinky

Kvitok má hodnotenie bezpečnosti aj pre bábätká, teda od narodenia, vzhľadom na citlivosť detskej pokožky ho výrobca odporúča radšej až od 2 rokov veku. Ak má vaše dieťa extra citlivú pokožku, vyzrejete na to tak, že repelent aplikujete na oblečenie alebo na perinku.


Silná repelentná zmes You & Oil

Bioaktívna zmes esenciálnych olejov You & Oil obsahuje 100% prírodnú zmes citronely, eukalyptu, levandule a pelargónie. Tento olej navrhli skúsení aromaterapeuté ako prírodný repelent s najvyšším možným účinkom.

Bioaktívna zmes najviac účinkuje nanášaná na pulzné body tela (zápästie, krk) a jemne vtieraná do pokožky. 


Vychytávka k vode: bio opaľovací krém s repelentom

V Eco Cosmetics prišli so 100% prírodným opaľovacím krémom SPF 30, ktorý zároveň funguje ako repelent proti komárom a ďalšiemu hmyzu. Ošetrujúce prísady ako olivový olej a extrakt z granátového jablka chráni pokožku a predchádza jej vysušeniu.

laSaponaria repelentný olejRepelentný olej KvitokEco cosmetics opaľovací krém s repelentom