Ako vybrať štuple do uší

Výber vhodných špuntov do uší je veľmi individuálna záležitosť a vždy závisí od našich konkrétnych potrieb a preferencií. V prvom rade je nutné zvážiť účel použitia. Môže to byť na ochranu sluchu v hlučnom prostredí (napr. pri koncertoch, na staveniskách), na zlepšenie koncentrácie pri práci alebo štúdiu, alebo napríklad na pohodlnejší spánok. Podľa účelu použitia majú štuple do uší rôzne vlastnosti, ktoré je potrebné pri výbere ďalej zohľadniť. Sú to napríklad výška utlmenia (SNR), materiál, veľkosť, cena alebo znovupoužiteľnosť. Nižšie sme pre vás zostavili jednoduché návody, ako pri výbere špuntov do uší postupovať a ktoré vlastnosti treba sledovať.

Je spanie so štupľami škodlivé?

Žijeme v hlučnom svete, ktorý ani v noci nespí. Motory áut alebo obyčajný hovor vo vedľajšej miestnosti – to všetko nás môže rušiť od zaspávania a zdravého hlbokého spánku. Jedným z najefektívnejších riešení nočného hluku sú štuple do uší. Nemôže však dlhodobé spanie so štupľami škodiť?

Je spaní se špunty škodlivé

 

Odpoveď je jednoduchá: neškodí – ak dodržíte zopár jednoduchých pravidiel. Prvým krokom k zdravému spánku so štupľami do uší je výber tých správnych „upchávok“. 

Existujú desiatky druhov štupľov do uší – jedny sa hodia na rockový koncert, ďalšie do hlučnej továrne či na plávanie. Aby ste mali istotu, že vašim ušiam štuple v noci neublížia, voľte štuple špeciálne dizajnované pre dlhé hodiny spánku

Najčastejšia chyba? Príliš tvrdé štuple

Štuple do uší na spanie by mali byť predovšetkým vyrobené z mäkkého poddajného materiálu, ktorý sa čo najlepšie prispôsobí tvaru vášho ušného kanálika a nebude vadiť ani pri spaní na boku. Vyberať môžete z klasickej i high-tech peny, špeciálneho plastu, silikónu alebo vosku.

 • Máte jemné ušká? Vyskúšajte mäkučké penové štuple Mack's Ultra Soft alebo podobne kvalitné Ohropax Soft – oboje zároveň výborne tlmia zvuk.
 • Neznášate vkladanie štupľov do vnútra ucha? Vyskúšajte napríklad silne tlmiace silikónové Snore Mufflers, ktoré iba prekryjú ušné otvory.

Úplne nevhodné na spanie sú štuple určené do vody, do lietadla alebo na hlasné koncerty, ktoré majú vo vnútri pevný filter či vyčnievajúcu úchytku – tieto pevné výčnelky by vám mohli ucho pri spánku dokonca aj poraniť.

TIP: Túžite po štupľoch, ktoré po pár použitiach nevyhodíte? Rozhodnite sa pre Alpine SleepDeep, ktoré majú špeciálny mäkký filter a dajú sa používať veľa mesiacov. 

 

Macks Ultra Soft špunty do ušíMacks Snore Mufflers Alpine SleepDeep 

 

Jemné zavádzanie je základ

Ak „pcháte“ štuple do uší rýchlo a silou, môže sa vo vnútri ucha vytvoriť nepríjemný tlak. Pomalým zavádzaním sa vyhnete aj zbytočnému zatlačeniu ušného mazu do vnútra ucha.

Ak spíte s penovými štupľami, tie najprv zrolujte do tenšej tyčinky, až potom ich pomaly vkladajte do ušného otvoru.

Rovnako jemne štuple z ucha ráno vyberajte. Nezabudnite štuple uložiť do vhodného obalu. Prach a nečistoty, ktoré by na ne cez deň sadali, môžu tvoriť živnú pôdu pre baktérie a znížiť tak životnosť štupľov alebo vaše uši ohroziť infekciou.

 

Ušná hygiena? Vatové tyčinky do hĺbky nepatria

Pre zdravé spanie so štupľami je dobré udržiavať vonkajšiu časť ucha bez mazu. Lenže... Možno neviete, že uši majú dokonalú schopnosť samočistenia. Ušný maz citlivé vnútro ucha chráni pred špinou, prachom a malými časticami. „Nabalí“ ich na seba a následne ich späť vytláča cez ušný kanálik von.

Ak si čistíte uši vatovými tyčinkami príliš hlboko, ušiam naopak škodíte – nielenže si môžete poraniť ušný bubienok, ale aj nechtiac zatlačiť „špinavý“ maz späť do ucha. V uchu sa kvôli tomu tvorí zátka, ktorá spôsobuje hučanie, tlak alebo aj zápaly. Tie už musí riešiť ušný lekár.

Ako teda vyzerá správna ušná hygiena? Odborníci radia čistiť od mazu len vonkajšiu časť ucha, kam dostatočne dosiahne kozmetická vreckovka omotaná okolo vášho malíčka. Ideálny tvar pre čistenie môžu mať tiež vatové tyčinky pre bábätká. Ich hrubšie konce nepustia tyčinku príliš hlboko do ucha ani vám. 

 

TIP: Ekologické čistenie poskytnú znovupoužiteľné tyčinky do ucha, alebo 100% rozložiteľné a kompostovateľné vatové tyčinky z bambusu. Len pamätajte: tyčinky áno – ale pustite ich len na okraj ucha. 

 

Earplugs vatové tyčinkyEndles znovupoužiteľné tyčinkyVaxol

 

Prečítajte si tiež, ako správne čistiť štuple do uší.Prečo v lietadle bolia uši? 3 tipy proti zaľahnutým ušiam

Možno ste to tiež zažili. Pri vzlete či pristávaní vám v ušiach začne praskať, potom sa dostaví nepríjemná bolesť. Čo s tým? Okrem zívania vám pomôžu aj štuple do uší.

Proč v letadle bolí uši

Prečo v lietadle zalieha v ušiach?

Tlak vzduchu v uchu (presnejšie v bubienkovej dutine) by sa mal v normále rovnať tlaku atmosférickému. Keď lietadlo naberá výšku, atmosférický tlak sa znižuje a vzniká tlakový rozdiel, ktorý tlačí na ušný bubienok. Toto pociťujeme ako zaľahnuté uši – počujeme „duto“ a často prichádza aj bodavá bolesť.

V priebehu pristávania je vzduch do vnútorného ucha naopak nasávaný – preto pri pristávaní uši často bolia ešte viac.

Tu sú 3 osvedčené triky – ako pri lietaní dočasne „neohluchnúť” a užiť si pohodovejší let.

 

1. Zívajte či prežúvajte

Aby sa tlak v strednom uchu vyrovnal atmosférickému, pomáha, ak prehltnete alebo doširoka otvoríte ústa. Zväčšíte tým šírku Eustachovej trubice, ktorá spája dutinu stredného ucha s nosohltanom.

A tak zhlboka dýchajte, zívajte, niekoľkokrát prehltnite. Pomáhajú aj žuvačky alebo cmúľanie cukríkov.

Ak nevyjde ani to, skúste si zapchať nos a opatrne vydýchnuť. V hrtane vznikne tlak vzduchu, ktorý hľadá cestu von – a tým ľahučko preráža ušnú zátku.

 

2. Použite kvapky do nosa

Nádcha je nepriateľ pohodového lietania. Keď ste prechladnutí alebo máte zápal v ušiach, Eustachova trubica môže byť napuchnutá, zúžená alebo úplne zablokovaná. Vytvorí sa prekážka, cez ktorú vzduch nemôže pri zmenách tlaku prúdiť. 

Ucpaný nos kapky

S nádchou či prechladnutím sa neodporúča lietať, ale čo robiť, keď letieť naozaj musíte? 

Zachránia vás kvapky alebo sprej do nosa s účinnou látkou (napr. oxymetazolínom), ktorá rozťahuje cievy, zmenší opuch a zbaví sliznicu hlienu. Tým sa zlepší priechodnosť Eustachovej trubice.

 

3. Špeciálne štuple do lietadla

Najlepším riešením je prevencia. Zaobstarajte si špeciálne štuple do lietadla, ktoré pomáhajú regulovať tlak v uchu.

Ako štuple do lietadla fungujú? Sú designované tak, aby citlivo vyvažovali zmeny tlaku vzduchu na membránu ušného bubienka. To poskytuje Eustachovej trubici dosť času na to, aby sa prispôsobila tlakovým zmenám. 

Tieto štuple zároveň absorbujú nepríjemný okolitý hluk a počas dlhej cesty lietadlom vám umožnia odpočinok – vy tak pristanete zrelaxovaní a bez hučania v ušiach. 

TIP: Chystáte sa letieť a bojíte sa bolesti v ušiach? Poradíme vám v podrobnom sprievodcovi Ako vybrať štuple do lietadla.

 

Alpine FlyFit s ventilovým filtrom

Štuple do lietadla FlyFit vďaka špeciálnym filtrom regulujú nepríjemný tlak na ušné bubienky. Filtre fungujú ako ventil a vyvažujú postupnú a neustálu zmenu tlaku medzi vonkajším priestorom a stredným uchom. Sú extrémne pohodlné a vďaka minigripu sa s nimi ľahko manipuluje.

 

Mack's FlightGuard

Štuple do uší do lietadla Mack's Flightguard® v priebehu letu tiež veľmi účinne vyrovnávajú tlak. Ich keramický filter bol testovaný v laboratóriách aj pri ostrých letoch a preukázateľne znižuje ušný diskomfort v priebehu lietania. 


Cirrus EarPlanes

Špeciálne silikónové štuple do lietadla Cirrus EarPlanes, dostupné aj vo variante pre deti. Modely EP2 obsahujú v balení aj užitočnú šnúrku, vďaka ktorej sa vám štuple nestratí.

Alpine FlyFitMacks Flightguard špunty do uší do letadla Cirrus earPlanes ep2 pro děti

 

Pozrieť ďalšie štuple do lietadla.Ako si vybrať štuple do uší na spanie

Chrápajúci partner, hlasná hudba od susedov alebo hluk z ulice. Nepríjemné nočné zvuky môžu odďaľovať zaspanie a v priebehu noci nás zbytočne budiť z hlbokého spánku.

Štuple do uší už dávno nie sú neforemným „strašiakom“, ktorý v ušiach akurát tlačí a proti hluku nepomáha. Moderné štuple do uší na spanie sa vyrábajú z jemného prispôsobivého a vysoko tlmiaceho materiálu. Niektoré z nich dokážu odtieniť aj chrápanie

Vybrať štuple do uší na spanie však nie je úplná hračka. Každý máme inak tvarované uši a zároveň potrebujeme tlmiť iný typ zvuku.

Ako odborníci na slovo vzatí sme dali dohromady 5 kľúčových rád, ako vybrať tie pravé štuple na spanie.

Jak vybrat špunty na spaní

 

1. Aký hluk vás trápi?

Najprv si odpovedzte na najdôležitejšiu otázku: prečo zháňate štuple na spanie? Vadí vám chrápanie partnera, alebo vás obťažuje vzdialené vrčanie motorov áut z ulice? Od typu hluku, ktorý potrebujete utlmiť, sa totiž odvíja miera potrebného utlmenia.

 

CHCEM TLMIŤ CHRÁPANIE 

Chrápanie patrí medzi najhlasnejšie nočné zvuky, ktoré môžu dosahovať až neuveriteľných 100 dB, teda ekvivalent zvukov motora rozbehnutej motorky. Na chrápanie preto musíte nasadiť štuple s najvyšším možným utlmením – to vám poskytnú iba penové štuple na spanie.

Odporúčame penové štuple 3M Ear Soft FX s najvyšším utlmením na trhu, prezývané „záchrancovia manželstva“. Majú hodnotu SNR (mieru utlmenia) až 39 dB a vďaka špeciálnemu tvaru sa do ucha tiež pohodlne vkladajú.

Vyskúšať môžete aj o trochu mäkšie Mack's Snore blockers s mierou utlmenia 34 dB a špeciálnou dutinou, vďaka ktorej štuple v uchu takmer netlačia.

3M E-A-R Soft FXMacks Snore Blocker štuple do uší proti chrápaniuOhropax Mini Soft

 

NECHCEM, ABY MA RUŠILI SUSEDIA

Trápi vás nepravidelný hluk od susedov, ktorí si občas v noci pustia muziku alebo nedokážu ustrážiť hlasitosť vzájomnej komunikácie? V zásade platí, že čím vyššia je hladina hluku, tým vyššie utlmenie budete potrebovať – často na úkor pohodlia uší.

Pre strednú mieru hluku bohato postačí použiť napríklad pohodlné Mack's Ultra Soft. Pre užšie sluchové kanáliky potom odporúčame špeciálne štuple Slim Fit alebo Dreamgirl. 

Macks Ultra Soft špunty do ušíMacks Slim FitMacks Dreamgirl špunty do uší

 

CHCEM ODTIENIŤ HLUK Z ULICE

Vzdialený šum veľkomesta alebo autá občas prechádzajúce pod oknom? Na to môžete nasadiť aj extrémne pohodlné štuple s nižšou mierou utlmenia. Na výber máte nielen z penových, ale aj voskových, plastových alebo silikónových materiálov. Práve tie vám vydržia dlhšie ako iba na pár použití. 

Skvelé pohodlie aj pri spaní na boku vám poskytnú voskové štuple na spanie Quies alebo revolučné štuple na spanie Sleep Soft od Alpine. Tie sú umývateľné a vydržia veľa mesiacov.

QuiesAlpine špunty SleepSoftAlpine SleepDeep

 

2. Materiál štupľov voľte múdro

Na trhu existuje až 5 typov materiálov – od klasickej „peny“ až po high-tech štuple z titánu s úžasným dizajnom. Materiály sa líšia mierou utlmenia, pohodlnosťou nosenia pri spánku a tiež výdržou. A samozrejme aj cenou.

Polyuretánová pena: pre poriadny útlm

Najtypickejší materiál pre výrobu štupľov patrí aj medzi najlepšie tlmiace. Pred zasunutím do sluchového kanálika sa štuple rolujú do úzkeho kužeľa a po vložení do ucha sa pena rozpína. Nevýhodou je, že štuple vyvinú vo vnútri ucha ľahký tlak a v noci môžu z ucha tiež vypadávať.

Čo potrebujete vedieť:

 • Pri šetrnom používaní vám penové štuple na spanie vydržia približne päť nocí za sebou. 
 • Dlhšie nosenie neodporúčame – pena do seba nasáva nečistoty a môžu sa v nej časom množiť baktérie, takže riskujete prípadnú infekciu.
Moldex Spark Plugs 2 páry s pouzdremMacks Dreamgirl 7Macks Maximum Protection 50 párů

 

Vosk a tvarovateľný silikón: perfektne sedí

Ide o najpohodlnejšie štuple na spanie vôbec. Tieto štuple sa nestrkajú priamo do ušného kanálika, ale iba sa vytvarujú okolo ušných dierok. 

Vďaka svojej lepivosti veľmi dobre držia, nevyčnievajú z uší a netlačia. Oceníte ich pri spaní na boku.

Čo potrebujete vedieť: 

 • Nevýhodou je nižšia miera utlmenia než u penových štupľov. Voskové štuple ale aj tak tlmia o trochu lepšie ako silikónové štuple do uší.
 • Pri šetrnom zaobchádzaní štuple vydržia zhruba 5 použití. Štuple je vhodné vymeniť, ak sú špinavé alebo už nelepia.
 • Ak máte dlhé vlasy, odporúčame vám zviazať ich do copu alebo drdola, aby sa pri nasadzovaní štupľov nezašpinili. 
Macks Pillow Soft silikonové špunty do ušíOhropax ClassicQuies

 

Plast: dlhá životnosť

Plastové štuple v sebe snúbia pohodlie a dlhú trvanlivosť – sú vhodné na opakované použitie. Jeden pár takých štupľov pri dobrej starostlivosti a skladovaní v puzdre vydrží pokojne aj dlhšie ako pol roka.

Plastový materiál v uchu zmäkne a prispôsobí sa jeho tvaru, nerozpína sa a preto sú plastové štuple aj relatívne pohodlné.

Čo je dobré vedieť:

 • Plast je ľahko umývateľný a trvanlivý a pri správnom zaobchádzaní má dlhú životnosť.
 • S utlmením sú na tom podobne ako štuple voskové a trochu horšie než penové štuple na spanie.
Alpine špunty SleepSoftAlpine SleepDeepEarpeace Sleep

 

Titán a hliník: dizajn a dokonalé ticho

Úplne atypický materiál, u ktorého by sa čakalo, že vzhľadom k svojej vodivosti a tvrdosti nebude fungovať. Avšak kov spolu so špeciálnou mäkkou penou dáva dohromady najúčinnejší materiál pre štuple do uší na trhu.

Čo je dobré vedieť:

 • Na rozdiel od ostatných materiálov kovové štuple zvuk nepohlcujú, ale blokujú. Obzvlášť efektívne tlmia basové frekvencie.
 • V balení nájdete 3 páry špeciálnych penových vankúšikov rôznych veľkostí. Nasadzovacie penové vankúšiky možno po opotrebení dokúpiť.
 • Penové vankúšiky týchto štupľov – na rozdiel od obyčajnej peny – nenasávaju nečistoty. Pri zašpinení ich stačí utrieť vlhkou handričkou a nechať vyschnúť.
Flare Sleeep AluminiumFlare Sleep Pro TitaniumFlare puzdro

 

3. Počítajte s veľkosťou

Akú veľkosť štupľov zvoliť? Voskové, silikónové a plastové štuple sú vďaka svojmu tvárnemu materiálu univerzálne

V prípade penových štupľov pre malé ušné kanáliky (pre ženy či deti) môžete zvoliť štuple menších veľkostí. Patria k nim napríklad štuple Slim Fit alebo Dreamgirl značky Mack's. 

Kovové štuple majú výmenné vankúšiky rôznych veľkostí – ľahko si ich vyskúšate a zvolíte tie pravé.

Stále si nie ste istí, ktoré štuple a akú veľkosť balenia máte zvoliť? Vyskúšajte obľúbený produkt: testovací balíček Earplugs Starter Pack, so 17 rôznymi druhmi a veľkosťami.

TIP: Ak by vám žiadne z týchto štupľov do uší nesadli, môžete zainvestovať do štupľov do uší na mieru. Tieto štuple sú vyrobené z veľmi jemného materiálu podľa odtlačkov vašich uší. Získate štuple presne tvarované podľa vášho sluchového kanálika – tie zaistia najlepšie možné utlmenie.

 

Macks Slim FitEarplugs Starter Pack sada špuntů do ušíegger eSenti 

 

4. Oplatí sa väčšie balenie?

Penové, silikónové a voskové štuple sa odporúča meniť už po 5 použitiach. Oplatí sa teda kupovať väčšie balenie – vzhľadom na prepočet ceny na jeden pár, ktorý vás tak vyjde lacnejšie ako rovnaký pár v menšom balení.

U väčších balení môžete voliť medzi jednotlivo balenými štupľami alebo veľkým zásobníkom s hromadou štupľov – ten sa hodí napríklad pre továrne a väčšie podniky.

Znovupoužiteľné štuple – ako sú kovové alebo plastové – najčastejšie dostanete iba v jednom páre. Ak sa o ne budete dobre starať, vydržia vám veľa mesiacov, v prípade kovových aj niekoľko rokov.

 

5. O štuple sa starajte, dlhšie vám vydržia

Plastové škatuľky, tubičky alebo látkové obaly – také sú najčastejšie podoby puzdier na štuple do uší.

Najmä penové, silikónové a voskové štuple odporúčame skladovať v uzavretom obale, aby na ne v priebehu dňa nesadal prach – môžete ich tak používať dlhšie.

Extra puzdrá na štuple do uší zakúpite tu.

Alpine Clean čistič špuntů do ušíFlare puzdro na štuple do ušíCedis gél pre zavádzanie štuplov

Sprievodca hudobnými štuplemi: Aké vybrať na koncert alebo do skúšobne?

Hudobné štuple na rozdiel od tých na spanie alebo proti hluku v práci hlasnú hudbu z okolia netlmia, ale iba ju filtrujú. Odtieni škodlivé frekvencie tak, aby do vašich uší dorazil iba vyvážený a zdravo hlasný zvuk. A vy prežili stopercentne čistý a našliapnutý hudobný zážitok.

Jak vybrat špunty do uší na koncert

Vyrážate radi na festival, do klubu alebo na koncert? Alebo ste profesionálny muzikant, zvukár alebo DJ? Špeciálne hudobné štuple by nemali vo vašom vrecku chýbať. Ochránite svoje uši pred zaľahnutím, poškodením sluchu aj pred vznikom nepríjemného (a mnohokrát doživotného) tinnitu.

Aké hudobné štuple vám budú ale najlepšie sedieť? Postupujte krok za krokom podľa nášho sprievodcu.

 

1. Špunty pre hudobných fanúšikov: pre čistý hudobný zážitok

OBČAS VYRAZÍM NA KONCERT ALEBO FESTIVAL - CHCEM HUDOBNÝ ZÁŽITOK BEZ PÍSKANIA V UŠÍCH

Základným modelom pre fanúšikov, ktorí sem tam zavítajú na hlučnejšiu akciu, sú znovupoužiteľné štuple značky Alpine Party Plug. Užijete ich ako na koncertoch, v klube, na festivale, ale aj na ďalších vonkajších či vnútorných zábavných akciách.

Vďaka špeciálnemu termoplastu tieto hudobné štuple perfektne padnú do ucha. Vnútri štupľov nájdete filter, ktorý pohlcuje hlasitosť hudby, ale zachováva jej kvalitu. Štuple vám pomôžu sa vyhnúť zaľahnutým ušiam po koncerte, nepríjemnému zvoneniu či vzniku tinnitu. 

Miera utlmenia sa pohybuje okolo 19 dB. Dokúpiť k nim môžete extra aj šnúrku, vďaka ktorej štuple v tme alebo pri tanci nestratíte.

Alpine Party PlugAlpine Party Plug 3Alpine Party Plug 4
  SOM HUDOBNÝ FAJNŠMEKR A NA KONCERTOCH PREFERUJEM STOPERCENTNE ČISTÝ ZVUK

Vyskúšajte nový model Alpine PartyPlug Pro Natural s vylepšeným typom filtra, ktorý si zakladá na zachovaní prirodzeného zvuku hlasnej hudby a minimálnom skreslení hudobného zážitku. Miera utlmenia štupľov Alpine PartyPlug Pro Natural je okolo 21 dB. 

K týmto hudobným štuplem Alpine navyše dostanete aj šnúrku, puzdro a cleaner, aby vám štuple vydržali mnoho mesiacov (až rokov).

Alpine PartyPlug Pro NaturalAlpine Party Plug Pro Natural 2Alpine Party Plug Pro Natural 3
 

RÁD OBRÁŽIM TECHNOPARTIES ALEBO EXTRÉMNE HLUČNÉ AKCIE
 

Pre najhlasnejšie hudobné akcie, ktoré „trhajú bubienky”, môžeme odporučiť aj hudobné štuple penové – s nimi získate ešte vyššie utlmenie, a ak sa zašpiní, môžete ich ľahko vymeniť za nový pár.

Zaobstarajte si napríklad hudobné štuple Mack's Acoustic Foam. Majú inovatívny dizajn s dutým kanálikom a drážkou, poskytujúci jasnejšiu akustiku a lepšiu komunikáciu s okolím, než klasické penové štuple bez výrezu. Tieto štuple okolitý hluk utlmí o 22 dB. 

Macks Acoustic Foam akustické špunty do uší protiMacks Acoustic Foam 2Macks Acoustic Foam pouzdroMÁM CITLIVÉ UŠI A NEVADÍ MI, KEĎ POČUJEM HUDBU VEĽA STLMENÚ

Pre najcitlivejšie ušné bubienky odporúčame na párty pribaliť pohodlné, mäkučké penové štuple s najvyšším možným utlmením, napríklad Mack's Maximum Protection so SNR utlmením 35 dB. Alebo krásne štýlové čierne Mack's Blackout.

Macks Maximum Protection 7 párůMacks Maximum Protection 50 párůMacks Blackout

 

2. Štuple pre muzikantov a DJov – pre čistý zvuk na koncertoch aj v skúšobni

AKTÍVNE HRAJEM A CHCEM HUDOBNÉ ŠTUPLE PRE PERFEKTNE ČISTÝ ZVUK

Môžete buď na koncertoch využiť Alpine PartyPlug Pro Natural, odporúčané aj pre hudobných fanúšikov, alebo ísť do variantu Alpine MusicSafe s variabilnými filtrami, ktoré môžete meniť podľa toho, ako veľmi hlasnú hudbu práve tvoríte – a vybrať si buď stredné alebo vyššie utlmenie. 

Alpine MusicSafeAlpine MusicSafe 3Alpine MusicSafe pouzdro

 


CHCEM JEDNY DOKONALÉ PROFI ŠTUPLE, KTORÉ VYUŽIJEM AKO NA KONCERT, TAK DO SKÚŠOBNE

Ešte vyššiu triedu potom predstavujú hudobné štuple Alpine MusicSafe Pro, špeciálne vyvinuté ako špičková ochrana sluchu pre profesionálov v hudobnom priemysle. 

V balení získate hneď tri vymeniteľné filtre pre nízku, strednú a vysokú ochranu sluchu. Napríklad nižšie utlmenie do skúšobne alebo štúdia, stredné pre bežné hranie alebo počúvanie a najvyššie utlmenie pre „plnú paľbu“ na pódiu pri hlasnom koncerte. Šnúrka k štuplem je samozrejmosťou. 

 • Biely filter: SNR 16 dB
 • Strieborný filter: SNR 19 dB
 • Zlatý filter: SNR 22 dB

Rovnakú možnosť variability, ako štuple Alpine, vám poskytnú aj hudobné štuple EarPeace Music. V balení tiež dostanete tri rôzne druhy filtrov:

 • Stredná ochrana (Priehľadná farba) = SNR 17. Filtre vhodné pre väčšinu hlasných udalostí, vrátane skúšok alebo počúvania hudby.
 • Vysoká ochrana (Červená farva) = SNR 20. Ideálne pre živé vystúpenia a festivaly. 
 • Maximálna ochrana (Čierna farba) = SNR 26. Najvyššie utlmenie pre bubeníkov, DJs alebo najhlučnejšie akcie, kedy stojíte priamo na pódiu blízko zosilňovačov.
Alpine Music SafeAlpine MusicSafe ProEarpeace Music NEW

 

 

SOM SPIŠ AKUSTICKÝ MUZIKANT ALEBO HUDOBNÝ PROFÍK, ČO UCHÁDZA NA HUDBE I DOMA

Potom jednoznačne vyskúšajte hudobné štuple Flare earHD® 360. Ich jedinečná technológia znižuje skreslenie zvuku a navádza ho do ucha. Preto tieto štuple zvyšujú kvalitu zvuku a vylepšujú zvukový zážitok akéhokoľvek druhu. Či už doma pri počúvaní gramofónu, v štúdiu, skúšobni alebo na koncerte.

Podobne dobrú službu vám preukážu aj znovupoužiteľné štuple Mack's Hear Plugs, ktoré majú pomerne nízke utlmenie 14 dB, hodiace sa najlepšie na akustické hranie, nie na metalovú alebo techno „rýchtu“.

 

VYSKÚŠAL/A SOM AKO MUZIKANT/KA UŽ SPUSTU HUDOBNÝCH ŠTUPĽOV A ŽIADNE MI NESEDELI

Chcete mať špičkový zvuk, dokonale vyvážené utlmenie hluku a úplné pohodlie? Máme skvelú správu: máte ich mať. Pre hudobných profesionálov, ktorí sa hudbe venujú do hĺbky a pravidelne, sa najviac oplatí zaobstarať si špeciálne hudobné štuple na mieru s profesionálnym filtrom zvuku.

Pozrite sa na ponuku hudobných štupľov na mieru Egger ePro s vymeniteľnými filtrami. Nezľaknite sa vyššie ceny alebo nutnosti sňať odliatky vašich ušných kanálikov – je to jednoduchšie, než sa zdá. So všetkým vám poradíme a vy získate dokonalé štuple na celý život.

 

Ako hlasná hudba je ešte bezpečná?

Dlhodobo bez rizika poškodenia sluchu naše uši zvládnu hluk do 80 decibelov. Hluk nad 80 dB môže neodvolateľne viesť k poškodeniu sluchu, záleží na tom, koľko času v hluku strávime. Málokto vie, že na ozvučených koncertoch potom môže hluk dosahovať až kritické 120 dB.

Prečítajte si tiež: Čo je to SNR? Zistíte, akú hodnotu SNR vybrať pre rôzne prostredia. Ak sa pohybujete napríklad v klube, kde hluk presahuje 100 dB, štuple so SNR 20 dB vám znížia škodlivú hlasitosť na bezpečných 80 dB.
Štuple do uší pre deti: ako vybrať tie správne?

Koncert, hlasná vonkajšie slávnosť, ohňostroj alebo „obyčajný“ let lietadlom. To všetko môže byť pre citlivé detské ušká extrémnou záťažou a v najhoršom prípade spôsobiť aj poškodenie sluchu. 

Pre ochranu detských uší existuje široká škála špeciálnych chráničov a štupľov – niektoré utlmia hluk z festivalu, s inými sa dá zase spať. Ale ako nájsť tie pravé?

Jak vybrat špunty do uší pro děti

Vyberať môžete podľa situácie (do lietadla, na plávanie, proti hluku), podľa materiálu (plast, silikón) a tiež podľa miery utlmenia (SNR – Signal to Noise Ratio). Štuple pre deti v našej ponuke majú väčšinou podobnú hladinu utlmenia (24–25 dB), takže sú vhodné na denné nosenie. Do uší nepustia škodlivé frekvencie, dieťa však zároveň počuje hovorené slovo a môže ďalej komunikovať s rodičmi a okolím.

 

Multifunkčné detské štuple Alpine

Prvou voľbou pre deti sú multifunkčné štuple Alpine Pluggies Kids. Sú vyrobené zo špeciálneho termoplastu, ktorý v uchu zmäkne, a preto perfektne tlmí a tesní. 

Ušiam vášho dieťaťa uľavia od hluku na koncertoch, športových zápasoch a využijete ich aj do lietadla alebo dokonca na plávanie. Pri pravidelnom čistení a starostlivosti ich môžete používať znovu a znovu. 

Spolu so štupľami dostanete aj pomôcku na ich ľahké zavádzanie.

Pozor, štuple majú tvrdú koncovku, preto výrobca neodporúča s nimi spať.

 

Detské štuple proti hluku a na spanie

Ak vaše dieťa neznesie aplikáciu štupľov do vnútra ucha, odporúčame vyskúšať štuple z tvarovateľného silikónu. Detské silikónové štuple sa nestrkajú do vnútra ušného kanálika, ale iba prekryjú ušnú jamku. Držia tam vďaka svojej lepivosti a podtlaku. 

Štuple netlačia a z ucha neprečnievajú, preto v nich dieťa môže aj spať. Silikónové detské štuple bohužiaľ nie sú vhodné na opakované použitie – vydržia asi päť použití, potom strácajú lepivosť.

Vaše ratolesti si môžu vybrať z rôznych farieb a tvarov. 

TIP: Ak z akýchkoľvek dôvodov dieťa potrebuje silnejšie tlmenie hlukov pri spaní, vyskúšajte najmenšie veľkosti penových štupľov na spanie pre úzke ušné kanáliky – štuple Mack's Slim Fit, Dreamgirl alebo Ohropax Mini Soft. Tie majú hodnoty SNR medzi 29–30 dB. Štuple pravidelne meňte a ukladajte ich do puzdra, aby sa cez deň nezašpinili.
Alpine Pluggies KidsMacks Dreamgirl špunty do ušíOhropax Mini Soft 

 

Chrániče sluchu: na koncerty a extrémne hlučné akcie

Alternatívou k štupľom pre deti sú vonkajšie mušľové chrániče sluchu, pripomínajúce klasické veľké slúchadlá. Veľmi dobre chránia sluch, dajú sa používať opakovane a vyzerajú cool. Môžete ich dokonca aj kombinovať so štupľami pre dvojitú ochranu.

Detské chrániče sluchu tlmia hlasné zvuky, sú mäkké a pohodlné, deťom neprekážajú pri hre, zároveň umožňujú počuť hovorené slovo rodičov.

Vyberať môžete z rôznych veľkostí – od bábätiek, cez batoľatá od 2 rokov až po predškolákov a školákov.

Alpine Muffy Baby chrániče sluchu pro miminkaAlpine Muffy Kids chrániče sluchu pro děti Macks Earmuffs

 

Štuple pre deti na plávanie

Šantenie vo vode deti milujú – kým im nenatečie voda do uší. Nepríjemnému zaľahnutiu a bolestiam v ušiach pomôžu zabrániť kvalitné štuple pre deti do vody.

Vyberať môžete od znovu použiteľných štupľov z termoplastu Alpine Pluggies Kids, cez silikónové lepiace zátky vo veselých farbách, až po plávajúce štuple Putty Buddies, ktoré dieťa vo vode zaručene nestratí.

Alpine Pluggies KidsPutty Buddies plovoucí špunty do uší do vodyMacks silikónové štuple
TIP: Neviete, aké štuple máte kúpiť pre deti na plávanie? Prečítajte rýchleho sprievodcu: Ako vybrať štuple do vody.

 

Štuple pre deti do lietadla

Ako si poradiť s bolesťou a tlakom v ušiach pri lietaní? Okrem univerzálnych Alpine Pluggies Kids, ktoré sú vhodné aj do lietadla, odporúčame tiež špeciálne silikónové štuple Cirrus EarPlanes EP2 pre deti, ktoré dostanete aj s užitočnou šnúrkou, vďaka ktorej dieťa štuple nestratí.

Alpine Pluggies KidsCirrus earPlanes Plus KidsCirrus earPlanes ep2 pro děti
TIP: Chystáte sa letieť a bojíte sa bolesti v ušiach? Poradíme vám v podrobnom sprievodcovi: Ako vybrať štuple do lietadla.