Ako správne čistiť štuple do uší

Štuple do uší sa po pár dňoch používania prirodzene zašpinia ušným mazom a prachom. Ako máte štuple do uší správne čistiť? Ako často? A môžete ich vyprať aj v práčke?

Ak používate jednorazové penové štuple, odporúča sa pravidelne ich meniť za nové asi tak po 5 použitiach. Dlhšie používanie môže znamenať zdravotné riziko, pretože nahromadená špina, prach a baktérie by mohli vyvolať vo vnútri ucha zápal.

Ak vám ale vadí neustále zbytočné kupovanie a vyhadzovanie, existuje aj ekologickejší variant: nepreberné množstvo znovupoužiteľných štupľov do uší z rozličných materiálov – od silikónu, termoplastu a vosku až po hliník a titan. Ale aj tieto štuple sa – rovnako ako tie jednorazové – za pár dní začnú tiež špiniť.

Čo s tým? Raz za týždeň až dva je dobré štuple riadne vyčistiť. Urobte si z umývania štupľov rituál. Nezaberie vám viac ako 5 minút.

Ako správne čistiť štuple do uší 


Ako čistiť štuple do uší?

Ak vlastníte termoplastové štuple – napríklad od značky Alpine – je tiež možné ich v látkovom puzdre dať vyprať do práčky s ostatnou bielizňou na nižšiu teplotu.

Najúčinnejším spôsobom ale stále zostáva starostlivé ručné umývanie a mechanické čistenie. Tu je jednoduchý návod krok po kroku:

 1. Najprv celé štuple skontrolujte

  Dôkladne prezrite štuple, ich filter a záhyby, či neobjavíte prasklinu alebo skrytú špinu, na ktorú je potrebné sa zamerať. Poškodené štuple neradno ďalej používať – nielenže už nemusia správne chrániť vaše uši pred hlukom, ale v najhoršom prípade ich môžu aj poraniť. Ak sú štuple prasknuté alebo poškodené, vyhoďte ich.

 2. Vložte štuple do mydlovej vody

  Naplňte misku alebo umývadlo teplou vodou s čistiacim prostriedkom – postačia aj mydlinky z obyčajného mydla. Štuple nechajte vo vode niekoľko minút „lúhovať“.

 3. Začnite s mechanickým čistením

  Špinavú vodu vylejte a začnite s mechanickým čistením. Jemnou látkou alebo čistou zubnou kefkou povrch štupľov zbavte všetkých viditeľných nečistôt. Nezabudnite na žiadnu škáru ani záhyb.

 4. Riadne ich opláchnite

  Následne opláchnite štuple v studenej vode a dajte ich odkvapkať. Štuple môžete ľahko utrieť uterákom, aby ste ich zbavili nadbytočnej vlhkosti. 

 5. Nechajte štuple úplne vyschnúť

  Nechajte štuple kompletne vyschnúť, než ich znovu použijete. Nosenie vlhkých štupľov môže viesť k podráždeniu, bolesti alebo dokonca k infekcii uší.

 6. Nakoniec štuple ošetrite dezinfekciou

  U znovupoužiteľných štupľov sa s dĺžkou používania zvyšuje aj riziko množenia baktérií. Štuple by ste po starostlivom umytí a vysušení mali tiež dezinfikovať alkoholom alebo špeciálnym čističom na štuple do uší.

 7. O štuple sa ďalej starajte

  Naučte sa štuple do uší automaticky vracať do ich puzdra, kedykoľvek ich nepoužívate. To udržuje štuple čisté a chráni ich pred poškodením, rovnako ako pred špinou a prachom. Štuple potom majú šancu vám vydržať niekoľko mesiacov alebo aj rokov.

TIP EARPLUGS.SK: Kupujte štuple rovno so štýlovým puzdrom. Napríklad náš bestseller – penové štuple Mack's majú v balení aj praktické cestovné puzdro. K takmer všetkým znovupoužiteľným štupľom dostanete automaticky aj štýlové puzdro.

 

Flare puzdro na štuple do ušíAlpine Clean čistič špuntů do ušíAlpine Deluxe Pouch


Nevlastníte vhodné puzdro na štuple? Dokúpite ho tu.