Sprievodca hudobnými štuplemi: Aké vybrať na koncert alebo do skúšobne?

Hudobné štuple na rozdiel od tých na spanie alebo proti hluku v práci hlasnú hudbu z okolia netlmia, ale iba ju filtrujú. Odtieni škodlivé frekvencie tak, aby do vašich uší dorazil iba vyvážený a zdravo hlasný zvuk. A vy prežili stopercentne čistý a našliapnutý hudobný zážitok.

Jak vybrat špunty do uší na koncert

Vyrážate radi na festival, do klubu alebo na koncert? Alebo ste profesionálny muzikant, zvukár alebo DJ? Špeciálne hudobné štuple by nemali vo vašom vrecku chýbať. Ochránite svoje uši pred zaľahnutím, poškodením sluchu aj pred vznikom nepríjemného (a mnohokrát doživotného) tinnitu.

Aké hudobné štuple vám budú ale najlepšie sedieť? Postupujte krok za krokom podľa nášho sprievodcu.

 

1. Špunty pre hudobných fanúšikov: pre čistý hudobný zážitok

OBČAS VYRAZÍM NA KONCERT ALEBO FESTIVAL - CHCEM HUDOBNÝ ZÁŽITOK BEZ PÍSKANIA V UŠÍCH

Základným modelom pre fanúšikov, ktorí sem tam zavítajú na hlučnejšiu akciu, sú znovupoužiteľné štuple značky Alpine Party Plug. Užijete ich ako na koncertoch, v klube, na festivale, ale aj na ďalších vonkajších či vnútorných zábavných akciách.

Vďaka špeciálnemu termoplastu tieto hudobné štuple perfektne padnú do ucha. Vnútri štupľov nájdete filter, ktorý pohlcuje hlasitosť hudby, ale zachováva jej kvalitu. Štuple vám pomôžu sa vyhnúť zaľahnutým ušiam po koncerte, nepríjemnému zvoneniu či vzniku tinnitu. 

Miera utlmenia sa pohybuje okolo 19 dB. Dokúpiť k nim môžete extra aj šnúrku, vďaka ktorej štuple v tme alebo pri tanci nestratíte.

Alpine Party PlugAlpine Party Plug 3Alpine Party Plug 4
  SOM HUDOBNÝ FAJNŠMEKR A NA KONCERTOCH PREFERUJEM STOPERCENTNE ČISTÝ ZVUK

Vyskúšajte nový model Alpine PartyPlug Pro Natural s vylepšeným typom filtra, ktorý si zakladá na zachovaní prirodzeného zvuku hlasnej hudby a minimálnom skreslení hudobného zážitku. Miera utlmenia štupľov Alpine PartyPlug Pro Natural je okolo 21 dB. 

K týmto hudobným štuplem Alpine navyše dostanete aj šnúrku, puzdro a cleaner, aby vám štuple vydržali mnoho mesiacov (až rokov).

Alpine PartyPlug Pro NaturalAlpine Party Plug Pro Natural 2Alpine Party Plug Pro Natural 3
 

RÁD OBRÁŽIM TECHNOPARTIES ALEBO EXTRÉMNE HLUČNÉ AKCIE
 

Pre najhlasnejšie hudobné akcie, ktoré „trhajú bubienky”, môžeme odporučiť aj hudobné štuple penové – s nimi získate ešte vyššie utlmenie, a ak sa zašpiní, môžete ich ľahko vymeniť za nový pár.

Zaobstarajte si napríklad hudobné štuple Mack's Acoustic Foam. Majú inovatívny dizajn s dutým kanálikom a drážkou, poskytujúci jasnejšiu akustiku a lepšiu komunikáciu s okolím, než klasické penové štuple bez výrezu. Tieto štuple okolitý hluk utlmí o 22 dB. 

Macks Acoustic Foam akustické špunty do uší protiMacks Acoustic Foam 2Macks Acoustic Foam pouzdroMÁM CITLIVÉ UŠI A NEVADÍ MI, KEĎ POČUJEM HUDBU VEĽA STLMENÚ

Pre najcitlivejšie ušné bubienky odporúčame na párty pribaliť pohodlné, mäkučké penové štuple s najvyšším možným utlmením, napríklad Mack's Maximum Protection so SNR utlmením 35 dB. Alebo krásne štýlové čierne Mack's Blackout.

Macks Maximum Protection 7 párůMacks Maximum Protection 50 párůMacks Blackout

 

2. Štuple pre muzikantov a DJov – pre čistý zvuk na koncertoch aj v skúšobni

AKTÍVNE HRAJEM A CHCEM HUDOBNÉ ŠTUPLE PRE PERFEKTNE ČISTÝ ZVUK

Môžete buď na koncertoch využiť Alpine PartyPlug Pro Natural, odporúčané aj pre hudobných fanúšikov, alebo ísť do variantu Alpine MusicSafe s variabilnými filtrami, ktoré môžete meniť podľa toho, ako veľmi hlasnú hudbu práve tvoríte – a vybrať si buď stredné alebo vyššie utlmenie. 

Alpine MusicSafeAlpine MusicSafe 3Alpine MusicSafe pouzdro

 


CHCEM JEDNY DOKONALÉ PROFI ŠTUPLE, KTORÉ VYUŽIJEM AKO NA KONCERT, TAK DO SKÚŠOBNE

Ešte vyššiu triedu potom predstavujú hudobné štuple Alpine MusicSafe Pro, špeciálne vyvinuté ako špičková ochrana sluchu pre profesionálov v hudobnom priemysle. 

V balení získate hneď tri vymeniteľné filtre pre nízku, strednú a vysokú ochranu sluchu. Napríklad nižšie utlmenie do skúšobne alebo štúdia, stredné pre bežné hranie alebo počúvanie a najvyššie utlmenie pre „plnú paľbu“ na pódiu pri hlasnom koncerte. Šnúrka k štuplem je samozrejmosťou. 

  • Biely filter: SNR 16 dB
  • Strieborný filter: SNR 19 dB
  • Zlatý filter: SNR 22 dB

Rovnakú možnosť variability, ako štuple Alpine, vám poskytnú aj hudobné štuple EarPeace Music. V balení tiež dostanete tri rôzne druhy filtrov:

  • Stredná ochrana (Priehľadná farba) = SNR 17. Filtre vhodné pre väčšinu hlasných udalostí, vrátane skúšok alebo počúvania hudby.
  • Vysoká ochrana (Červená farva) = SNR 20. Ideálne pre živé vystúpenia a festivaly. 
  • Maximálna ochrana (Čierna farba) = SNR 26. Najvyššie utlmenie pre bubeníkov, DJs alebo najhlučnejšie akcie, kedy stojíte priamo na pódiu blízko zosilňovačov.
Alpine Music SafeAlpine MusicSafe ProEarpeace Music NEW

 

 

SOM SPIŠ AKUSTICKÝ MUZIKANT ALEBO HUDOBNÝ PROFÍK, ČO UCHÁDZA NA HUDBE I DOMA

Potom jednoznačne vyskúšajte hudobné štuple Flare earHD® 360. Ich jedinečná technológia znižuje skreslenie zvuku a navádza ho do ucha. Preto tieto štuple zvyšujú kvalitu zvuku a vylepšujú zvukový zážitok akéhokoľvek druhu. Či už doma pri počúvaní gramofónu, v štúdiu, skúšobni alebo na koncerte.

Podobne dobrú službu vám preukážu aj znovupoužiteľné štuple Mack's Hear Plugs, ktoré majú pomerne nízke utlmenie 14 dB, hodiace sa najlepšie na akustické hranie, nie na metalovú alebo techno „rýchtu“.

 

VYSKÚŠAL/A SOM AKO MUZIKANT/KA UŽ SPUSTU HUDOBNÝCH ŠTUPĽOV A ŽIADNE MI NESEDELI

Chcete mať špičkový zvuk, dokonale vyvážené utlmenie hluku a úplné pohodlie? Máme skvelú správu: máte ich mať. Pre hudobných profesionálov, ktorí sa hudbe venujú do hĺbky a pravidelne, sa najviac oplatí zaobstarať si špeciálne hudobné štuple na mieru s profesionálnym filtrom zvuku.

Pozrite sa na ponuku hudobných štupľov na mieru Egger ePro s vymeniteľnými filtrami. Nezľaknite sa vyššie ceny alebo nutnosti sňať odliatky vašich ušných kanálikov – je to jednoduchšie, než sa zdá. So všetkým vám poradíme a vy získate dokonalé štuple na celý život.

 

Ako hlasná hudba je ešte bezpečná?

Dlhodobo bez rizika poškodenia sluchu naše uši zvládnu hluk do 80 decibelov. Hluk nad 80 dB môže neodvolateľne viesť k poškodeniu sluchu, záleží na tom, koľko času v hluku strávime. Málokto vie, že na ozvučených koncertoch potom môže hluk dosahovať až kritické 120 dB.

Prečítajte si tiež: Čo je to SNR? Zistíte, akú hodnotu SNR vybrať pre rôzne prostredia. Ak sa pohybujete napríklad v klube, kde hluk presahuje 100 dB, štuple so SNR 20 dB vám znížia škodlivú hlasitosť na bezpečných 80 dB.