Čo sú antioxidanty? A v akých potravinách ich nájsť?

Už ste o nich asi počuli. Antioxidanty chránia naše bunky pred neblahým vplyvom okolia, posilňujú imunitu a pomáhajú brániť rozvoju rakoviny. Aký je najlepší zdroj antioxidantov av akých potravinách ich nájsť?

Co jsou to antioxidanty a v jakých potravinách je najít

Flavonidy, lykopén alebo vitamín C. Antioxidanty sa prirodzene vyskytujú v jedle rastlinného pôvodu, a to najčastejšie v ovocí, zelenine, káve, čaji, víne alebo čokoláde. Ľudský organizmus si ich nevie sám vyrobiť dostatok, a tak ich musíme pravidelne dopĺňať.


Antioxidanty verzus voľné radikály

Jedz veľa ovocia a zeleniny! hovorievali nám rodičia odmala. A mali pravdu. Antioxidanty by sme mali mať „na tanieri“ ideálne každý deň. Zamedzujú či brzdia poškodenie buniek, ktoré spôsobujú oxidanty alebo voľné radikály.

Voľné radikály do nášho tela vnikajú zvonku (smog, cigaretový dym, nezdravé jedlo, alkohol), ale samy vznikajú aj vo vnútri tela pri imunitných procesoch či spracovaní rôznych škodlivín.

Keď je v tele oxidantov príliš, môžu spôsobovať poškodenie buniek, predčasné starnutie aj vážne ochorenia ako rakovina, cukrovka, šedý zákal, Alzheimer alebo srdcové choroby.


Druhy antioxidantov: Jedzte podľa farieb dúhy

Máme sa teda prepchať antioxidanty, a tým „zlé voľné radikály vyhnať z tela?“ Omyl. Ideálnym stavom je rovnováha oboch typov látok. Najlepšie je nasledovať prirodzenú stravu plnú čerstvých potravín – a nemôžeme urobiť chybu.

Jez duhu

Existuje cez 4000 zlúčenín s antioxidačnými účinkami. Poďme sa vydať na lahodnú dúhovú prechádzku:

  • Červená – lykopén, karotenoidy

Červené ovocie je antioxidantová bomba. Obsahuje hneď niekoľko druhov fytochemikálií, ktoré chránia naše telo pred rakovinovým bujnením.

Špeciálnym bojovníkom v našom tele sú potom lykopény obsiahnuté v paradajkách – nielen v tých čerstvých, ale aj varených, napríklad v paradajkových omáčkach.

Čo jesť: maliny, čerešne, jahody, papriky, paradajky, melón.

   

  • Oranžová – betakarotén

Oranžové farbivo betakarotén je potrebným prekurzorom na spracovanie vitamínu A. Podporuje imunitu, je dôležitý pre zdravé oči a chráni pokožku proti UV žiareniu.

Čo si dať: mrkva, tekvica, batáty, marhule, mango, pomaranč.

 

  • Žltá – luteín, vitamín C

Luteín je nevyhnutný pre zdravie očí, vitamín C zas nevyhnutný pre silnú imunitu a vitalitu. Obaja sú silnými antioxidantmi a bojujú proti oxidačnému stresu a únave.

Čo jesť: žltá paprika, žĺtok, citróny, kukurica, zemiaky.

Citron vitamin C

 

  • Zelená – chlorofyl

Zelené farbivo chlorofyl chráni bunky pred starnutím, podporuje imunitu, znižuje tlak. 

Pokiaľ nezaraďujeme pravidelne do stravy zelené čerstvé šaláty, môžeme chlorofyl dopĺňať aj napríklad v zelených superpotravinách alebo chutnom práškovom čaji matcha.

Co si dát: brokolice, salát, rukola, špenát, zelený čaj, matcha, zelené superpotraviny, bylinky.

Allnature Matcha Tea newEffective Nature ChlorophyllSpirulina Barley

 

  • Fialová – polyfenoly

Fialové ovocie je nadupané antioxidantmi. Čierne ríbezle, čučoriedky, černice či arónie už získali povesť báječného superfood, ktorými chutne skrášlime svoju desiatu alebo smoothie.

Veľmi silným antioxidantom z radu polyfenolov je potom resveratrol, obsiahnutý v hrozne a červenom víne.

Čo si dať: baklažán, červená repa, hrozno, slivky, čučoriedky, černice, červené víno.

Allnature Aronie Premium BIONatures Sunshine Zambroza kopie

 

  • Červenohnedá – flavonoidy

Sláva káve a čokoláde. U tejto skupiny antioxidantov si prídu na svoje milovníci týchto pokušení a dobrôt. 

Čo si s mierou dopriať: horkú čokoládu, kvalitnú kávu, červené víno

TIP: Pokiaľ sú ovocie či zelenina kvalitné (napríklad v bio kvalite, z vlastnej záhradky alebo z farmárskeho trhu), pravidelne ich konzumujte aj so šupkou – jablká, hrozno, ale aj napríklad zemiaky. V šupke sa antioxidantov vyskytuje najviac.

 

 

Doplnky stravy s antioxidantmi

Než sa pustíte do doplnkov stravy, najskôr si prejdite svoj jedálniček, či nie ste schopní doplniť antioxidanty prirodzene zo svojej stravy - ku každému jedlu pripojiť porciu ovocia či zeleniny. Týchto čerstvých potravín by sme do seba mali dostať najmenej 600 g denne.

Na jesenné a zimné obdobie sa však odporúča zvýšiť napríklad konzumáciu vitamínu C, ktorý nedokážeme v zime z ovocia plne pokryť.

Nebezpečným môže naopak byť doplňovanie betakaroténu a vitamínu A, ktorým je možné sa umelými doplnkami predávkovať a spôsobiť poškodenie pečene.

VitaHarmony Vitamín C žuvacie tabletyVitaHarmony Vitamín C so šípkamiVitamín C

 

Chýba vám v strave nejaká farba? Dokúpte si kvalitné doplnky stravy, kávu či superpotraviny.