Ako vybrať štuple do lietadla alebo Skoncujte s bolesťou v ušiach

Bolesť, praskanie či zaľahnutie uší v lietadle občas postihne každého. Tušili ste ale, že meniaci sa tlak sa dá prekabátiť a že môžete letieť úplne bez bolesti? Do kabíny si so sebou nabudúce vezmite malú vychytávku: špeciálne štuple do lietadla.

Neznesiteľné pískanie, tlak a bolesť v ušiach vzniká kvôli premenlivému tlaku v kabíne. Sprevádzať vás môže nielen pri vzlete a pristávaní, ale aj niekoľko hodín až dní po ňom. Uľavia vám štuple do lietadla so špeciálnym filtrom.

Letíte s deťmi? Tie na bolesť a zaliehanie uší v lietadle trpia ešte viac ako dospelí. Zaobstarajte im štuple do lietadla pre deti, ktoré pasujú do ich menších ušných kanálikov a sú extra mäkké.

Jak vybrat špunty do uší do letadla

 

Ako štuple do lietadla fungujú?

„Letecké“ štuple do uší majú v sebe otvor, vďaka ktorému sa štuple chovajú ako ventil. Ten vyvažuje postupnú zmenu tlaku medzi vonkajším priestorom a stredným uchom. Eustachova trubica (spojnica medzi nosohltanom a stredným uchom) získa čas na adaptáciu pri zmene tlaku a uši zaľahnú len málo alebo vôbec.

 

Kedy si máte štuple nasadiť?

Aplikujte štuple včas, teda ešte pred samotným vzletom  akonáhle sa lietadlo presunie na vzletovú dráhu. Vybrať ich môžete, až lietadlo naberie maximálnu výšku a personál dá pokyn na odopnutie bezpečnostných pásov. 

K najväčším zmenám tlaku potom dochádza pri klesaní, keď v ušiach vzniká významný podtlak. Výrobcovia odporúčajú štuple znovu vložiť do uší až 1 hodinu pred pristaním a nechať ich v ušiach, kým sa neotvoria dvere kabíny.

 

Aké štuple vybrať? Zvažujte mieru utlmenia aj pohodlia

Hodnoty utlmenia (SNR) štupľov do lietadla sa pohybujú od 17 do 26 dB. Čím sú hodnoty vyššie, tým viac budú štuple blokovať aj hluk v kabíne a hučanie motorov. Štuple majú takmer vždy nejakú vychytávku navyše.

  • Perfektné filtre a praktická šnúrka

Tým vás potešia silikónové štuple Cirrus Earplanes EP2, ktoré dokonale tlmia a vyvažujú tlak v ušiach vďaka exkluzívnym filtrom CeramX™. Štuple sú vyrobené v USA a sú testované pilotmi amerického námorníctva. 

Štuple Earplanes do vašich uší pustia o príjemných 20 dB menej a dostanete ich aj so šnúrkou, vďaka ktorej nemusíte – napríklad počas konverzácie s personálom – štuple odložiť do puzdra, iba ich necháte visieť okolo krku. 

  • Zbohom, hučiace motory!

Chcete mať počas letu pokoj a odtieniť hlasné zvuky, ktoré vás obťažujú v kabíne? Siahnite po Mack's Flightguard zo supermäkkého plastu s patentovaným keramickým filtrom, ktorý perfektne vyrovnáva tlak v ušiach – a navyše zníži okolitý hluk až o 26 dB.

  • Sladký spánok v oblakoch

Alpine Flyfit si ako jediné môžete v lietadle nechať v ušiach aj na spanie – vďaka mäkkej koncovke. Do uší sadnú perfektne vďaka špeciálnemu termoplastu, ktorý v uchu zmäkne a prispôsobí sa tvaru vášho ušného kanálika.

Vďaka nižšej miere utlmenia (17 dB) vašim ušiam neunikne okolitá konverzácia alebo dôležité hlásenia pilota. 

Cirrus Earplanes ep2 špunty do letadlaMacks Flightguard špunty do uší do letadlaAlpine FlyFit

 

Štuple do lietadla pre deti (alebo dospelých s menšími ušnými kanálikmi)

Deťom v lietadle uľavia od bolesti štuple s ventilom Alpine Pluggies Kids. Vynikajú utlmením až 25 dB a úžasne mäkkým materiálom. Dieťa v priebehu letu nebude trápiť hluk, takže v cieľovej destinácii môže mať lepšiu náladu.

Detské štuple Cirrus EP2 majú utlmenie o niečo nižšie – 22 dB. Okrem pohodlného materiálu vás poteší aj šnúrka, vďaka ktorej dieťa štuple v lietadle nestratí.

Alpine Pluggies KidsCirrus earPlanes Plus KidsCirrus earPlanes ep2 pro děti