Pískanie v ušiach po koncerte? 3 triky, ako sa chrániť pred hlasnou hudbou

Neustály prísun hlasnej hudby a hlučné koncerty vaše uši dlhodobo namáhajú. Zistite, ako sa vyhnúť plazivej nedoslýchavosti a nepríjemnému tinnitu.

Jak se chránit před hlasitou hudbou

Počujete po koncerte horšie? Dostihla vás „dočasne posunutá hranica sluchu“

Pred koncertom ste boli schopní začuť sotva počuteľné šepkanie (30 dB), ale keď ste sa vracali domov z hlučnej akcie, tak rozumieť normálnej konverzácii (70 dB) bol problém? Tomuto fenoménu sa hovorí dočasne posunutá hranica sluchu.

Doba zotavenia sluchových orgánov závisí od toho, ako hlasnej hudbe ste boli vystavení a akú dlhú dobu ste v hluku strávili. Niekedy sa vám sluchová hranica vráti späť v priebehu pár hodín, niekedy až za niekoľko dní.

Táto dočasná strata sluchu sa objavuje vo frekvenčnom rozsahu, ktorý zodpovedá hovorenej konverzácii. Zasahuje teda spektrum zvukov, ktoré denne najviac využívate. Môžete dočasne nedopočúvať, rovnako ako vaša osemdesiatročná babička, čo je nielen obťažujúce, ale aj riskantné.

Dočasne posunutá hranica sluchu sa väčšine ľudí zase za pár dní upraví na bežnú úroveň počutia. Lenže – ucho si záťažovú situáciu „pamätá“ a vláskové bunky v uchu sa pri častom pôsobení nadmerného hluku môžu nenápadne ničiť a postupne odumierať.

 

Pískanie v ušiach po koncerte: bežné, ale riskantné

Ďalším nebezpečenstvom, ktoré vám po koncerte hrozí, je pískanie v ušiach. Obvykle vás do niekoľkých hodín či dní opustí, ale niekedy sa bohužiaľ rozvinie v tinnitus (Tinnitus auris), čiže pískanie v uchu, ktoré je dlhodobé a často aj nezvratné. Často ním trpia práve muzikanti, zvukári a iní ľudia pohybujúci sa v hudobnej brandži.

Tinnitus so sebou nesie veľkú psychickú záťaž  pískanie vás ruší a obťažuje v bežnom živote, nedá sa „vypnúť“, nemôžete si od neho oddýchnuť alebo máte problémy večer zaspať. Okrem nespavosti hrozí ľuďom postihnutým tinnitom aj rozvinutie úzkostí a depresií. 

Tinnitu je možné predchádzať kvalitnou ochranou sluchu, teda špeciálnymi štupľami na hlasnú hudbu.

 

Ako sa chrániť pred hlasnou hudbou?

1. Štuple sú základ

So špeciálnymi hudobnými štupľami veľmi výrazne znižujete riziko nedoslýchavosti i rozvinutia tinnitu, ktorý vás za pár rokov „striedania hlasných zážitkov“ môže dostihnúť.

Na rozdiel od ostatných štupľov (napr. štupľov na spanie), hudobné štuple neutlmia váš zážitok z hudby, len odfiltrujú škodlivé frekvencie a hudbu stíšia na znesiteľnú úroveň hlasitosti. Zároveň ale stále budete počuť bežnú konverzáciu s kamarátom vedľa vás.

Štuple na počúvanie hlasnej hudby sú neodmysliteľným vybavením pre koncertujúcich muzikantov, zvukárov aj návštevníkov koncertov či pracovníkov v kluboch a reštauráciách.

TIP: Výbornou voľbou sú znovupoužiteľné štuple na koncerty. Napríklad štuple Alpine Party Plug zachovajú kvalitu hudobného zážitku, zároveň vďaka špeciálnemu filtru znižujú hladinu hluku na bezpečnú úroveň.

 

Pre hudobných fajnšmekrov sú tu Alpine Party Plug Pro Natural s najprirodzenejším zvukovým zážitkom bez skreslenia.

Alpine Party PlugAlpine PartyPlug Pro NaturalAlpine MusicSafe Pro


2. Buďte na svoje uši dobrí

Priamo na akcii či na koncerte nestojte priamo pri reproduktoroch, ale nájdite si v priestore miesto, kde je to pre vaše uši príjemné. Najlepší zvuk býva v blízkosti zvukárovho stolíka.

Alkohol nie je dobrý priateľ vášho sluchu. Väčšie množstvo alkoholu rozprúdi vašu krv a môže zvonenie v ušiach po koncerte zhoršovať.


3. Doprajte si „kúpele ticha“

Neustály prísun hlasnej hudby, hluku z ulice alebo na hlučnom pracovisku uši zaťažuje. Ľudský sluch nie je na dlhodobé  pôsobenie hlukových podnetov evolučne nastavený.

Doma si čo najčastejšie doprajte dlhé kúpele ticha – chvíle, keď nepočúvate vôbec nič. Choďte na dlhé prechádzky v prírode bez slúchadiel a vnímajte tiché zvuky lesa. Oblaží to nielen váš sluch, ale aj vašu hlavu.

 

Kedy navštíviť lekára?

Ak predsa len zvonenie v ušiach po koncerte do 16 až 48 hodín neustúpi, je načase navštíviť ORL špecialistu. Ten otestuje váš sluch a odporučí vám ďalší postup.

Svoje uši aj naďalej starostlivo chráňte pred hlukom. Vyberte si z mnohých druhov štupľov do uší na rôzne príležitosti.