Ako sa chrániť pred hlasnou hudbou?

Šli ste niekedy na koncert a boli schopní počuť sotva viditeľné šepkanie (30 dB), ale keď ste sa vracali, tak počuť normálne konverzáciu (70 dB) bol problém? Tomuto fenoménu sa hovorí "Dočasne posunutá hranice". Vážnosť a doba zotavenie záleží na tom, ako bola hudba hlasná a ako dlho ste tam boli. Niekedy to sú hodiny, niekedy dni. Dáva to ale zmysel? Keby ste stáli 3 hodiny vedľa kosačky na trávu, neboli by vaše uši taky trochu unavení?

ucho1

 

Ešte horšie je, že táto dočasná strata sluchu sa objavuje vo frekvenčnom rozsahu, ktorý zodpovedá konverzáciu. Nielen že nepočujete, ale nepočujete presne to, čo po koncerte počuť chcete. So zvyšujúcou sa hlasitosti hudby sa zvyšuje aj hranice možného posunu. S našimi hudobnými špunty znižuje pravdepodobnosť posunu a môžete si taky užívať život po koncerte rovnako tak dobre, ako ste si ho užívali pred nim.

 

Trvalé poškodenie sluchu

Čo je horšie než "Dočasne posunutá hranice?". Keď sa táto hranica stáva trvalou. Hlukom vyvolaná strata sluchu je reálna a nenávratná. Sme schopní počuť vďaka malým vlasových bunkám v ušnom kanáliku, ktoré posielajú impulz do mozgu. Nadmerné vystavenie vysokému hluku môže tieto bunky na dobro poškodiť. Zvuky budú počuť tlmene alebo nemo v porovnaní s tým ako ste ich raz mohli počuť.

 

Čo je horšie ako nepočuť vôbec nič? Počuť neustále otravný a protivný zvonenie. Tomu sa hovorí Tinitus - čiže šelest v uchu, ktorý môže byť spôsobený hlukom spojeným so stratou sluchu. Ide o psychicky náročné ochorenie, ktoré sa vyznačuje depresiami a nespavosťou. Rovnako ako strata sluchu je Tinnitus permamentní a momentálne neexistuje žiadny liek. Naše hudobné štuple do uší, pokiaľ týmito problémami trpíte, riešiť nevie. Môžu vám však pomôcť týmto chorobám predísť.

 

hudobné štuple do uší