Prečo v lietadle bolí uší?

Tlak vzduchu v uchu (presnejšie v bubienkovej dutine) by sa mal v normále rovnať tlaku atmosférickému. Keď lietadlo naberá na výške, atmosférický tlak sa znižuje a vzniká tak tlakový rozdiel, ktorý vmačkává ušný bubienok. Toto my pociťujeme ako zaľahla uši. Aby sa tlak v strednom uchu vyrovnal atmosférickému, pomáha niekoľkokrát prehltnúť alebo otvoriť doširoka ústa. Zväčšuje sa tak šírka Eustachovej (sluchovej) trubice, ktorá spája dutinu stredného ucha s nosohltanom.

 ucho1

 

Bežne sa tlak v uchu vyrovná pomerne rýchlo. Ale ak na tom nie je Eustachovej trubice dobre, môže to trvať dlhšie. Ak ste sa prechladol alebo máte ušné zápal, sliz alebo opuch môžu kanál zúžiť alebo ho úplne zablokovať. To môže prekážať priechodu vzduchu po trubicu. Z tohto dôvodu nie je doporučované lietať s upchatým nosom alebo nachladnutím.

 

Ako sa zbaviť zaľahnutých uší?

Najviac rozšíreným spôsobom je zívnu, niekoľkokrát prehltnúť alebo žuť. S týmto cieľom niektoré aerolinky hostí svoje cestujúcich cukríky. V prípade, že to nepomôže, je ďalším spôsobom ako sa zbaviť zaľahnutých uší - prefúknutiu. K tomu je potrebné zavrieť ústa, stlačiť prstami nos a skúsiť vydýchnuť. Pri výdychu sa stisklým nosom vzniká prebytočné tlačenie v hrtana. Vzduch potrebuje Nekuda uniknúť a tým preráža ušné zátku. Ak vaše uši v lietadle neustále zakladá, je žiaduce za letu nespať. V opačnom prípade nebudete môcť využiť vyššie uvedené vychytávky.

LETADLO

Ako sme už písali, počas nádchy alebo prechladnutia je lepšie nelieta. Ale ak cesta presunúť nejde? V takom prípade vás zachráni sprej alebo kvapky do nosa. Väčšina sprejov obsahujú prípravky, ktoré rozťahujú cievy, zmenší opuch a zbaví vás slizu, ktorý zlepší priechod Eustachovej trubice. Nádcha môže vzniknúť nielen v dôsledku prechladnutia, ale aj vo výsledku alergie. Ak trpíte touto neduhom, nezabudnite si so sebou vaše lieky.

 

Ďalším riešením je zaobstarať si v našom obchode špeciálnej štuple do lietadla, ktoré pomáhajú regulovať tlak. Spomaľujú a vyvažujú zmeny tlaku vzduchu na bubienkovú prepážku. Čo dáva Eustachovej trubice dosť času na prispôsobenie sa zmenám v tlaku. Tieto štuple zároveň absorbujú nepríjemný okolitý hluk a poskytujú vám odpočinok počas dlhej cesty lietadlom.

 

Alpine FlyFit Špunty do uší do letadla na letišti Earplugs cz