Prečo v lietadle bolia uši? 3 tipy proti zaľahnutým ušiam

Možno ste to tiež zažili. Pri vzlete či pristávaní vám v ušiach začne praskať, potom sa dostaví nepríjemná bolesť. Čo s tým? Okrem zívania vám pomôžu aj štuple do uší.

Proč v letadle bolí uši

Prečo v lietadle zalieha v ušiach?

Tlak vzduchu v uchu (presnejšie v bubienkovej dutine) by sa mal v normále rovnať tlaku atmosférickému. Keď lietadlo naberá výšku, atmosférický tlak sa znižuje a vzniká tlakový rozdiel, ktorý tlačí na ušný bubienok. Toto pociťujeme ako zaľahnuté uši – počujeme „duto“ a často prichádza aj bodavá bolesť.

V priebehu pristávania je vzduch do vnútorného ucha naopak nasávaný – preto pri pristávaní uši často bolia ešte viac.

Tu sú 3 osvedčené triky – ako pri lietaní dočasne „neohluchnúť” a užiť si pohodovejší let.

 

1. Zívajte či prežúvajte

Aby sa tlak v strednom uchu vyrovnal atmosférickému, pomáha, ak prehltnete alebo doširoka otvoríte ústa. Zväčšíte tým šírku Eustachovej trubice, ktorá spája dutinu stredného ucha s nosohltanom.

A tak zhlboka dýchajte, zívajte, niekoľkokrát prehltnite. Pomáhajú aj žuvačky alebo cmúľanie cukríkov.

Ak nevyjde ani to, skúste si zapchať nos a opatrne vydýchnuť. V hrtane vznikne tlak vzduchu, ktorý hľadá cestu von – a tým ľahučko preráža ušnú zátku.

 

2. Použite kvapky do nosa

Nádcha je nepriateľ pohodového lietania. Keď ste prechladnutí alebo máte zápal v ušiach, Eustachova trubica môže byť napuchnutá, zúžená alebo úplne zablokovaná. Vytvorí sa prekážka, cez ktorú vzduch nemôže pri zmenách tlaku prúdiť. 

Ucpaný nos kapky

S nádchou či prechladnutím sa neodporúča lietať, ale čo robiť, keď letieť naozaj musíte? 

Zachránia vás kvapky alebo sprej do nosa s účinnou látkou (napr. oxymetazolínom), ktorá rozťahuje cievy, zmenší opuch a zbaví sliznicu hlienu. Tým sa zlepší priechodnosť Eustachovej trubice.

 

3. Špeciálne štuple do lietadla

Najlepším riešením je prevencia. Zaobstarajte si špeciálne štuple do lietadla, ktoré pomáhajú regulovať tlak v uchu.

Ako štuple do lietadla fungujú? Sú designované tak, aby citlivo vyvažovali zmeny tlaku vzduchu na membránu ušného bubienka. To poskytuje Eustachovej trubici dosť času na to, aby sa prispôsobila tlakovým zmenám. 

Tieto štuple zároveň absorbujú nepríjemný okolitý hluk a počas dlhej cesty lietadlom vám umožnia odpočinok – vy tak pristanete zrelaxovaní a bez hučania v ušiach. 

TIP: Chystáte sa letieť a bojíte sa bolesti v ušiach? Poradíme vám v podrobnom sprievodcovi Ako vybrať štuple do lietadla.

 

Alpine FlyFit s ventilovým filtrom

Štuple do lietadla FlyFit vďaka špeciálnym filtrom regulujú nepríjemný tlak na ušné bubienky. Filtre fungujú ako ventil a vyvažujú postupnú a neustálu zmenu tlaku medzi vonkajším priestorom a stredným uchom. Sú extrémne pohodlné a vďaka minigripu sa s nimi ľahko manipuluje.

 

Mack's FlightGuard

Štuple do uší do lietadla Mack's Flightguard® v priebehu letu tiež veľmi účinne vyrovnávajú tlak. Ich keramický filter bol testovaný v laboratóriách aj pri ostrých letoch a preukázateľne znižuje ušný diskomfort v priebehu lietania. 

Alpine FlyFitMacks Flightguard špunty do uší do letadla Cirrus earPlanes ep2 pro děti

 

Pozrieť ďalšie štuple do lietadla.