Štuple do uší pre deti: ako vybrať tie správne?

Koncert, hlasná vonkajšie slávnosť, ohňostroj alebo „obyčajný“ let lietadlom. To všetko môže byť pre citlivé detské ušká extrémnou záťažou a v najhoršom prípade spôsobiť aj poškodenie sluchu. 

Pre ochranu detských uší existuje široká škála špeciálnych chráničov a štupľov – niektoré utlmia hluk z festivalu, s inými sa dá zase spať. Ale ako nájsť tie pravé?

Jak vybrat špunty do uší pro děti

Vyberať môžete podľa situácie (do lietadla, na plávanie, proti hluku), podľa materiálu (plast, silikón) a tiež podľa miery utlmenia (SNR – Signal to Noise Ratio). Štuple pre deti v našej ponuke majú väčšinou podobnú hladinu utlmenia (24–25 dB), takže sú vhodné na denné nosenie. Do uší nepustia škodlivé frekvencie, dieťa však zároveň počuje hovorené slovo a môže ďalej komunikovať s rodičmi a okolím.

 

Multifunkčné detské štuple Alpine

Prvou voľbou pre deti sú multifunkčné štuple Alpine Pluggies Kids. Sú vyrobené zo špeciálneho termoplastu, ktorý v uchu zmäkne, a preto perfektne tlmí a tesní. 

Ušiam vášho dieťaťa uľavia od hluku na koncertoch, športových zápasoch a využijete ich aj do lietadla alebo dokonca na plávanie. Pri pravidelnom čistení a starostlivosti ich môžete používať znovu a znovu. 

Spolu so štupľami dostanete aj pomôcku na ich ľahké zavádzanie.

Pozor, štuple majú tvrdú koncovku, preto výrobca neodporúča s nimi spať.

 

Detské štuple proti hluku a na spanie

Ak vaše dieťa neznesie aplikáciu štupľov do vnútra ucha, odporúčame vyskúšať štuple z tvarovateľného silikónu. Detské silikónové štuple sa nestrkajú do vnútra ušného kanálika, ale iba prekryjú ušnú jamku. Držia tam vďaka svojej lepivosti a podtlaku. 

Štuple netlačia a z ucha neprečnievajú, preto v nich dieťa môže aj spať. Silikónové detské štuple bohužiaľ nie sú vhodné na opakované použitie – vydržia asi päť použití, potom strácajú lepivosť.

Vaše ratolesti si môžu vybrať z rôznych farieb a tvarov. 

TIP: Ak z akýchkoľvek dôvodov dieťa potrebuje silnejšie tlmenie hlukov pri spaní, vyskúšajte najmenšie veľkosti penových štupľov na spanie pre úzke ušné kanáliky – štuple Mack's Slim Fit, Dreamgirl alebo Ohropax Mini Soft. Tie majú hodnoty SNR medzi 29–30 dB. Štuple pravidelne meňte a ukladajte ich do puzdra, aby sa cez deň nezašpinili.
Alpine Pluggies KidsMacks Dreamgirl špunty do ušíOhropax Mini Soft 

 

Chrániče sluchu: na koncerty a extrémne hlučné akcie

Alternatívou k štupľom pre deti sú vonkajšie mušľové chrániče sluchu, pripomínajúce klasické veľké slúchadlá. Veľmi dobre chránia sluch, dajú sa používať opakovane a vyzerajú cool. Môžete ich dokonca aj kombinovať so štupľami pre dvojitú ochranu.

Detské chrániče sluchu tlmia hlasné zvuky, sú mäkké a pohodlné, deťom neprekážajú pri hre, zároveň umožňujú počuť hovorené slovo rodičov.

Vyberať môžete z rôznych veľkostí – od bábätiek, cez batoľatá od 2 rokov až po predškolákov a školákov.

Alpine Muffy Baby chrániče sluchu pro miminkaAlpine Muffy Kids chrániče sluchu pro děti Macks Earmuffs

 

Štuple pre deti na plávanie

Šantenie vo vode deti milujú – kým im nenatečie voda do uší. Nepríjemnému zaľahnutiu a bolestiam v ušiach pomôžu zabrániť kvalitné štuple pre deti do vody.

Vyberať môžete od znovu použiteľných štupľov z termoplastu Alpine Pluggies Kids, cez silikónové lepiace zátky vo veselých farbách, až po plávajúce štuple Putty Buddies, ktoré dieťa vo vode zaručene nestratí.

Alpine Pluggies KidsPutty Buddies plovoucí špunty do uší do vodyMacks silikónové štuple
TIP: Neviete, aké štuple máte kúpiť pre deti na plávanie? Prečítajte rýchleho sprievodcu: Ako vybrať štuple do vody.

 

Štuple pre deti do lietadla

Ako si poradiť s bolesťou a tlakom v ušiach pri lietaní? Okrem univerzálnych Alpine Pluggies Kids, ktoré sú vhodné aj do lietadla, odporúčame tiež špeciálne silikónové štuple Cirrus EarPlanes EP2 pre deti, ktoré dostanete aj s užitočnou šnúrkou, vďaka ktorej dieťa štuple nestratí.

Alpine Pluggies KidsCirrus earPlanes Plus KidsCirrus earPlanes ep2 pro děti
TIP: Chystáte sa letieť a bojíte sa bolesti v ušiach? Poradíme vám v podrobnom sprievodcovi: Ako vybrať štuple do lietadla.