Ako vybrať štuple pre deti

Deti sa hrajú a učia sa každý deň. Bohužiaľ veľa z nich si v tomto veku trvalo poškodí svoj sluch. Dôvodom je to, že majú v ranom veku extra citlivé uši na hluk. Zároveň niektorí deti majú často bolesť uší alebo infekciu z plávania. A veľa z nich taktiež bolí uši pri vzlete a pristátí lietadla.

Existuje celá škála štupľov do uší a chráničov vytvorených špeciálne pre deti, ktoré tieto problémy vedia riešiť. Ako ale vybrať tie správne? Po prvé je dôležité si povedať, k akej činnosti chcete, aby vaše dieťa štuple využívalo. Teda prvým rozcestníkom budú podkategórie: štuple pre deti proti hluku, štuple pre deti na plávanie a detské štuple do lietadla. V každej z týchto kategórií nájdete niekoľko položiek. A ktoré vyhovujú priamo vášmu dieťaťu vám poradíme v nasledujúcich odsekoch.

Ako vybrať špunty do uší pre děti_1

 

Štuple pre deti proti hluku

Pokiaľ s deťmi radi chodíte na festivaly, živé vystúpenia, športové zápasy, do kina alebo chcete malému dopriať chvíľku pokoja na odpočinok alebo učenie - detské štuple proti hluku sú presne pre vás.

Materiál

Hlavným parametrom pre výber je materiál. V našej kategórii môžete voliť medzi plastom a tvarovateľným silikónom. Jediným zástupcom plastu sú štuple Alpine Pluggies Kids. Sú vyrobené zo špeciálneho termoplastu, ktorý v uchu zmäkne a prispôsobí sa jeho kontúram pre perfektné utesnenie. Štuple Alpine Pluggies sú multifunkčné. Sú vhodné ako proti hluku, na plávanie, tak do lietadla a navyše sú znovu použiteľné. To znamená, že ich môže malý využívať pri všetkých týchto činnostiach a navyše veľa krát. Pozor, tieto štuple však výrobca neodporúča na spanie. Majú tvrdú koncovku a mohli by byť nepohodlné.

Alternatívou je druhá skupina zástupcov štupľov z tvarovateľného silikónu, ktorá je pomerne početnejšie. Detské silikonové štuple sa nestrkajú dovnútra do ušného kanálika, ale iba prekryjú ušnou jamku. Drží vďaka svojej lepivosti a podtlaku. Vďaka tomu netlačí vnútri ušného kanálika a možno ich považovať za najpohodlnejšie riešenie. Možno v nich aj spať. V tejto kategórii môžete siahnuť po štupľoch v najrôznejších farbách a tvaroch. V ponuke sú balenia s rôznym počtom párov. Bohužiaľ materiál nie je znovupoužiteľný a je potreba štuple meniť, ak sú špinavé alebo už nie sú lepivé. Väčšinou jeden pár vydrží okolo piatich použitie.

Utlmenie

Ďalším parametrom pre výber je hladina utlmenie. Tá sa udáva v SNR. Čím sú hodnoty vyššie, tým viac budú štuple blokovať hluk. V našej ponuke majú štuple pre deti napospol podobnú hladinu utlmenie (24 - 25 dB). Preto je tento parameter menej rozhodujúcim. Termoplastové štuple Alpine Pluggies Kids, tlmí o 1 dB lepšie.

Ďalšie parametre

Všetky detské štuple proti hluku z našej ponuky majú v balení puzdro, aby sa mohli štuple lepšie prenášať a toľko sa nezašpinili. Zároveň neobsahujú šnúrku a samozrejme sa vyznačujú menšou veľkosťou než štandardné štuple pre dospelých.

Alternatívou ku štupľom pre deti sú menej diskrétne mušľové chrániče sluchu. Taktiež veľmi dobre chráni sluch detí, dajú sa používať opakovane a vyzerajú cool. Môžete ich dokonca aj kombinovať so štupľami pre dvojitú ochranu. Hodnoty utlmenie sa nebudú u oboch chráničov sčítať, ale určite dosiahnete lepšie výsledky ako pri použití len jednej položky. 

 

Štuple pre deti na plávanie

Deti často zažívajú bolesť uší a ušné infekciu kvôli vode. Preto vznikli detské štuple, ktoré izolujú ušný kanálik, aby sa tam nič nedostalo. Tu rovnako ako u štupľov pre deti proti hluku sú na výber iba dva materiály: plast a tvarovateľný silikón. 

Materiál

Počestným zástupcom plastu sú opäť detské štuple Alpine Pluggies Kids. Ako už bolo napísané vyššie, tieto štuple sú multifunkčné, takže sa s nimi stretneme aj v poslednej podkategórii: "detské štuple do lietadla". Pluggies Kids sú vyrobené z termoplastu, ktorý vďaka teplu ucha zmäkne a prispôsobí sa jeho kontúram. Materiál bude dobre tesniť a nemal by vypadávať z uší. Nebude tlačiť ako pena, ktorá sa v ušiach rozpína a nebude nasávať nečistoty. Jeho najsilnejšou stránkou je znovupoužitelnost. Tieto štuple môžete používať naozaj veľa krát.

Druhou početnejšie skupinou sú detské štuple na plávanie z tvarovateľného silikónu. Tento materiál sa nestrká dovnútra do ušného kanálika, ale iba prekryje ušnou jamku. Drží vďaka svojej lepivosti a podtlaku. Materiál by sa mal pred použitím zahriať v dlani, aby sa lepšie tvaroval. Štuple sa nestrkajú priamo do uší, takže netlačia a jedná sa o najpohodlnejšie riešenie. Bohužiaľ silikón nevydrží tak dlho ako štuple plastové. Jeden pár pri šetrnom použití vystačí približne na päť použitia. Väčšinou kým sú štuple lepivé alebo sa nezašpiní. V ponuke máme štuple rôznych farieb a obrázkov. Vyniknú snáď už len štuple Putty Buddies, ktoré sú ako jediné plávajúce. Teda, že sa nepotopí, ak malému spadnú do vody. Silikónové štuple môžete zakúpiť od jedného až po šesť párov v balení.

U detských štupľov do vody je určite najdôležitejšie, aby nevypadávali z uší. To vám bohužiaľ ani u jedného z popísaných materiálu zaručiť nemôžeme. Každý máme rôzne tvary ušného kanálika a vo vode robíme rôzne blbiny a deti obzvlášť. Pri takýchto aktivitách štuple môžu ľahko vypadnúť. Preto odporúčame siahnuť zároveň aj po čelenkách na plávanie. Čelenka dokáže spoľahlivo udržať štuple na svojom mieste a zároveň slúži ako dodatočná ochrana pred vodou. Čelenky máme v rôznych veľkostiach a farbách.

Utlmenie

Všetky naše detské štuple na plávanie majú podobné utlmenie (23dB - 25dB). Hodnoty sa udávajú v SNR a čím sú vyššie, tým viac štuple tlmí. V tomto prípade je asi lepšie nižší utlmenie, aby deti mohli počuť čo sa deje v okolí a kto na ne hovorí. Niektoré zátky SNR uvedené nemajú. Keďže sa jedná len o štuple na plávanie, neboli u nich hodnoty utlmenia merané.

Ďalšie parametre

Všetky detské štuple na plávanie majú v balení puzdro pre vhodné prenášanie a aby sa toľko nezašpinili. Neobsahujú v balení šnúrku a sú samozrejme menšie veľkosti než štandardné štuple pre dospelých.

 

Štuple pre deti do lietadla

Na záver sa pozrieme ako si poradiť s bolesťou a tlakom v ušiach pri lietaní. Momentálne máme v ponuke dva druhy štupľov do uší do lietadla pre deti. Sú nimi Alpine Pluggies Kids a štuple Cirrus EarPlanes EP2 pre deti. Než sa opäť pustíme do parametrov, tak vám najskôr povieme ako tieto štuple fungujú.

Ako to funguje

Štuple do lietadla majú v sebe malú dierku a správajú sa ako ventil. Vyvažujú postupnú a neustálu zmenu tlaku medzi vonkajším priestorom a stredným uchom. To dáva Eustachovej trubici dostatočný čas pre adaptáciu medzi zmenami v tlaku. Vďaka tomu by vaše dieťa nemalo mať pri vzlete a pristátí lietadla zaľahnuté uši a bolesť.

Výrobcovia odporúčajú použiť štuple pred vzletom lietadla. Štuple môžete malému vytiahnuť, až keď lietadlo naberie maximálnu výšku. Minimálne by ste mali štuple použiť 1 hodinu pred pristátím, kedy dochádza k najvyšším zmenám v tlaku. Štuple by ste mali vybrať po pristátí, až keď sú dvere kabíny otvorené. Vďaka tomu zaistíte najlepší možný účinok štupľov.

Veľkou výhodou štupľov do lietadla pre deti je predovšetkým ich možnosť opätovného použitia. Nemusíte sa teda báť, že by ste pred každým letom museli kupovať nový pár. Množstvo použitie nie je stanovené, však napríklad spoločnosť Cirrus odporúča používať svoje štuple EarPlanes maximálne počas 10tich letov a následne vymeniť.

Materiál

Teraz sa postupne pustíme do parametrov a vlastností. A prvým z nich je opäť materiál. Tu na rozdiel od predchádzajúcich dvoch kategórií nie je až zas tak dôležitý. Materiály majú napospol rovnaké vlastnosti. Sú pevné, aby štuple niečo vydržali a dali sa umyť a zároveň mäkké, aby boli pohodlné pre ucho. Alpine Pluggies Kids sú vyrobené zo špeciálneho termoplastu, ktorý v uchu zmäkne a prispôsobí jeho tvaru a Cirrus Earplanes EP2 pre deti sú silikónové.

Utlmenie

Hodnoty utlmenie štupľov do lietadla sa udávajú v SNR. Alpine Pluggies Kids majú SNR 25dB a Cirrus SNR 22dB. Čím sú hodnoty vyššie, tým viac budú štuple naviac blokovať aj hluk v kabíne a hučanie motorov. Avšak dieťa môže mať po dlhšej dobe nosenia štupľov pocit izolácie, ktorý nemusí byť príjemný. Ani jedny z týchto štupľov sa neodporúča používať na spanie, pretože majú tvrdú plastovú koncovku. Kvôli vyššiemu utlmenie môžete na dieťa hovoriť hlasnejšie než normálne. Preto je na každom aby si stanovil, koľko okolitého hluku chce počuť.

Ďalšie parametre

V balení sa štupľami dostanete vždy aj niečo naviac. Zaručene môžete počítať s puzdrom, kam môžete štuple schovať a prenášať ich v ňom. Je vhodné najmä z hygienických dôvodov. Ďalej je to napríklad šnúrka na krk od Cirrus. A u štupľov Pluggies Kids je to pomôcka na zasúvanie štupľov.

Všetky štuple pre deti sú vhodné aj pre dospelých s menším ušným kanálikom.

 

Tabuľka porovnanie

  EarPlanes EP2 pre deti  Alpine Pluggies Kids  Quies štuple na plávanie pre deti Putty Buddies  Mack's silikónové štuple na plávanie pre deti Cartoonz silikónové štuple pre deti 
Kategória  Do lietadla Proti hluku, do vody, do lietadla Proti hluku, do vody Do vody Proti hluku, do vody Proti hluku, pre deti
Materiál silikón termoplast silikón silikón silikón silikón
Plávajúce - - - - -
Puzdro
SNR 22 dB 25 dB - - 22 dB 22 dB
Niečo navyše šnúrka pomôcka na zasúvanie, nálepky - - tetovanie  motív
Cena €9,96 €13,46 €6,08 €6,15 €6,50 €8,42

 

Zobrazit nabídku špunty do uší pre deti sk