Je spanie so štupľami škodlivé?

Žijeme v hlučnom svete, ktorý ani v noci nespí. Motory áut alebo obyčajný hovor vo vedľajšej miestnosti – to všetko nás môže rušiť od zaspávania a zdravého hlbokého spánku. Jedným z najefektívnejších riešení nočného hluku sú štuple do uší. Nemôže však dlhodobé spanie so štupľami škodiť?

Je spaní se špunty škodlivé

 

Odpoveď je jednoduchá: neškodí – ak dodržíte zopár jednoduchých pravidiel. Prvým krokom k zdravému spánku so štupľami do uší je výber tých správnych „upchávok“. 

Existujú desiatky druhov štupľov do uší – jedny sa hodia na rockový koncert, ďalšie do hlučnej továrne či na plávanie. Aby ste mali istotu, že vašim ušiam štuple v noci neublížia, voľte štuple špeciálne dizajnované pre dlhé hodiny spánku

Najčastejšia chyba? Príliš tvrdé štuple

Štuple do uší na spanie by mali byť predovšetkým vyrobené z mäkkého poddajného materiálu, ktorý sa čo najlepšie prispôsobí tvaru vášho ušného kanálika a nebude vadiť ani pri spaní na boku. Vyberať môžete z klasickej i high-tech peny, špeciálneho plastu, silikónu alebo vosku.

  • Máte jemné ušká? Vyskúšajte mäkučké penové štuple Mack's Ultra Soft alebo podobne kvalitné Ohropax Soft – oboje zároveň výborne tlmia zvuk.
  • Neznášate vkladanie štupľov do vnútra ucha? Vyskúšajte napríklad silne tlmiace silikónové Snore Mufflers, ktoré iba prekryjú ušné otvory.

Úplne nevhodné na spanie sú štuple určené do vody, do lietadla alebo na hlasné koncerty, ktoré majú vo vnútri pevný filter či vyčnievajúcu úchytku – tieto pevné výčnelky by vám mohli ucho pri spánku dokonca aj poraniť.

TIP: Túžite po štupľoch, ktoré po pár použitiach nevyhodíte? Rozhodnite sa pre Alpine SleepDeep, ktoré majú špeciálny mäkký filter a dajú sa používať veľa mesiacov. 

 

Macks Ultra Soft špunty do ušíMacks Snore Mufflers Alpine SleepDeep 

 

Jemné zavádzanie je základ

Ak „pcháte“ štuple do uší rýchlo a silou, môže sa vo vnútri ucha vytvoriť nepríjemný tlak. Pomalým zavádzaním sa vyhnete aj zbytočnému zatlačeniu ušného mazu do vnútra ucha.

Ak spíte s penovými štupľami, tie najprv zrolujte do tenšej tyčinky, až potom ich pomaly vkladajte do ušného otvoru.

Rovnako jemne štuple z ucha ráno vyberajte. Nezabudnite štuple uložiť do vhodného obalu. Prach a nečistoty, ktoré by na ne cez deň sadali, môžu tvoriť živnú pôdu pre baktérie a znížiť tak životnosť štupľov alebo vaše uši ohroziť infekciou.

 

Ušná hygiena? Vatové tyčinky do hĺbky nepatria

Pre zdravé spanie so štupľami je dobré udržiavať vonkajšiu časť ucha bez mazu. Lenže... Možno neviete, že uši majú dokonalú schopnosť samočistenia. Ušný maz citlivé vnútro ucha chráni pred špinou, prachom a malými časticami. „Nabalí“ ich na seba a následne ich späť vytláča cez ušný kanálik von.

Ak si čistíte uši vatovými tyčinkami príliš hlboko, ušiam naopak škodíte – nielenže si môžete poraniť ušný bubienok, ale aj nechtiac zatlačiť „špinavý“ maz späť do ucha. V uchu sa kvôli tomu tvorí zátka, ktorá spôsobuje hučanie, tlak alebo aj zápaly. Tie už musí riešiť ušný lekár.

Ako teda vyzerá správna ušná hygiena? Odborníci radia čistiť od mazu len vonkajšiu časť ucha, kam dostatočne dosiahne kozmetická vreckovka omotaná okolo vášho malíčka. Ideálny tvar pre čistenie môžu mať tiež vatové tyčinky pre bábätká. Ich hrubšie konce nepustia tyčinku príliš hlboko do ucha ani vám. 

 

TIP: Ekologické čistenie poskytnú znovupoužiteľné tyčinky do ucha, alebo 100% rozložiteľné a kompostovateľné vatové tyčinky z bambusu. Len pamätajte: tyčinky áno – ale pustite ich len na okraj ucha. 

 

Earplugs vatové tyčinkyEndles znovupoužiteľné tyčinkyVaxol

 

Prečítajte si tiež, ako správne čistiť štuple do uší.