Je spanie sa štuply škodlivé?

Mali by sme mať v noci špunty na spanie?

Veľa ľudí má v noci problémy so spaním. Môžu buď pomaly zaspávať, mať chrápajúceho partnera, žiť vedľa hlučných susedov alebo bývať v rušnej ulici. Nedostatok spánku môže mať negatívny efekt na celkový mentálny a fyzický stav jedinca. Žijeme dnes vo veľmi hlučnom svete. Nie je preto prekvapením, že ľudí začali hľadať spôsoby, ako vytvoriť pokojný a relaxačný prostriedok pre poriadny spánok.

 

Jedným zo spôsobu je použitie štupľov do uší. Štuple sú populárnym riešením pre zablokovanie alebo zníženie hlasitosti hluku a ochrany uší pred nebezpečnými miestami ako sú rockové koncerty alebo výrobnej haly s výrobnými strojmi. Avšak veľa ľudí je používa aj počas noci pre zabezpečenie dobrého spánku. Štuple do uší sú pomerne užitočné. Avšak pri ich aplikácii je nutné zaobchádzať s opatrnosti. Môžu spôsobiť nepohodlie a v niektorých ojedinelých prípadoch aj ušné infekciu alebo tinnitus.

 

Upchanie ušným mazom a infekcie

Pre to, aby sa predišlo ušným problémom, by mal každý vyvinúť dobrou ušné hygienu a aspoň raz ročne navštíviť ušného lekára. Uši sa prirodzeným spôsobom ochraňujú sami vylučovaním ušného mazu. Ušný maz chráni delikátna časti ucha pred špinou, prachom a malými časticami, ktoré následne vytláča späť cez ušné kanál. Zlé použitie štupľov môže tento proces znemožniť a spôsobiť upchatie ušným mazom.

 

Nahromadenie stvrdnutého ušného mazu je nepríjemné a dokonca aj bolestivé. Okrem iného znemožňuje zvuku, aby sa dostal do ušného bubienka. Preto je dôležité štuple do uší vsúvať opatrne a jemne. A zároveň sa uistiť, či sú čisté (ak sú znovu použiteľné) a brať na vedomie pokynu výrobcu. U jednorázových štupľov, je pri častejšom použití, kombinácia tekutín, tepla v uchu a špiny zozbierané v jemnej pene špuntov perfektným prostredím pre baktérie a rast húb, ktoré môže viesť k vážnej ušnej infekcii.

 

Diskomfort a rastúci tlak

Ak štuple plánujete používať cez noc, je dôležité vyhľadať najviac možne pohodlnú dvojicu - možno budete potrebovať vyskúšať niekoľko druhov rôznych materiálu. Ležanie na jednej strane môže byť nepohodlné, ak sú štuple príliš veľké alebo tvrdé. Snažte sa štuple do svojho ušného kanála nestrkať príliš hlboko alebo s veľa veľkou silou. Pokiaľ je za štupľom vytvorený veľký tlak, môže to byť celkom bolestivé, ak sú následne hrubo vytiahnuté.

 

Ostatné možná nebezpečenstvo

Mať dobrý spánok je dôležité, avšak majte na pamäti, že používanie štupľov spôsobuje závislosť a je bez nich v budúcnosti zložitejšie zaspať. Dodatočne sa uistite, že sú poplachové signály z núdzových prístrojov, ako je napríklad detektor dymu, sa štuply stále počuteľné.

 

Štuple do uší sú výborným riešením na zníženie hluku, ale dbajte na potencionálnych riziká ohrozujú zdravie sluchu.

Zobrazit nabídku špunty na spaní sk

Jak vybrat špunty do uší na spaní sk