Ako vybrať štuple do vody

Voda v uchu znamená ťažkosti – nechce von, spôsobuje tlak, zaľahnuté uši, bolesť a v najhoršom prípade aj zápaly. Štuple do vody ocenia profesionáli, rekreační plavci aj deti. My vám pomôžeme vybrať tie pravé.

Tesní lepšie plast, alebo silikón? A majú štuple do vody tlmiť zvuky, alebo nie? Poďme sa na štuple do vody a na plávanie pozrieť bližšie.

Jak vybrat špunty do uší do vody

 

1. Materiál štupľov: plast, alebo silikón?

V ponuke štupľov do vody nájdete hneď niekoľko materiálov – termoplast, plast, tvarovateľný či pevný silikón. Čím sa od seba líšia? Prvé tri materiály slúžia pre zavádzanie do ucha. Tvarovateľný silikón zostáva vonku, a je preto o trochu pohodlnejší.

 

TERMOPLAST, PLAST A PEVNÝ SILIKÓN

Všetky tieto materiály perfektne tesnia, sú mäkké a znovu použiteľné. Pri dobrej starostlivosti vám vydržia na stovky uplávaných metrov – stačí ich doma umyť vlažnou vodou a nechať vyschnúť.

Čo potrebujete vedieť:

  • Štuple určené do vnútra ušného kanálika majú tzv. príruby. Čím viac prírub, tým lepšie štuple tesnia. Najviac prírub majú Mack's Ear Seals.
  • Termoplast víťazí v kategórii dokonalého tesnenia. Vďaka teplote ucha zmäkne a prispôsobí sa jeho kontúram – do ucha preto neprepustí žiadnu vodu.
TIP: Chcete predĺžiť životnosť štupľov a mať ich perfektne čisté? Vyskúšajte dezinfekčný čistič na štuple Alpine Clean.
Macks Ear SealsAlpine SwimSafeArena Earplug PRO

 

TVAROVATEĽNÝ SILIKÓN

Najlepšia voľba pre tých, ktorým prekážajú štuple zastrčené do ušného kanálika. Silikónové zátky sa vytvarujú do guľôčky a prilepia sa na ušné jamky. 

Čo potrebujete vedieť:

  • Štuple do vody z tvarovateľného silikónu držia na svojom mieste vďaka podtlaku a lepivým vlastnostiam
  • Štuple aplikujte pred ponorom do vody. V studenšej vode môže silikón trochu stuhnúť a horšie sa tvaruje.
  • Vydržia okolo 5 použití – noste ich, kým správne lepia a sú čisté.
Macks Pillow Soft silikonové špunty do ušíPutty Buddies plovoucí špunty do uší do vodyCirrus BioEars

 

2. Miera utlmenia: aj vo vode potrebujeme počuť

Primárnym účelom štupľov do vody nie je utlmenie hluku, ale perfektne suché ušné kanáliky – preto sa hladina utlmenia (SNR – Signal to Noise Ratio) väčšinou neuvádza. 

Vo vode je žiaduce čo najmenšie tlmenie, aby bolo počuť zvuky z okolia. Bežné štuple do vody tak majú utlmenie maximálne do 20 dB.

Potrebujete pri vodných športoch hovoriť so spoluhráčmi? 

Zvoľte profi štuple do vody s nízkym utlmením Alpine SwimSafe, vyvinuté aj pre vodné športy, ako je surfing alebo kiteboarding. Majú špeciálny filter, ktorý prepúšťa zvuk – budete počuť hovorené slovo a môžete sa bez problému dorozumievať bez toho, aby ste museli štuple vyberať.

 

3. Veľkosť a počet párov

Štuple do uší na plávanie u nás možno zakúpiť v štandardnej a menšej veľkosti. Menšia veľkosť dobre sadne deťom, ale aj menším ušným kanálikom. Po menšej veľkosti tiež siahnite, ak vám štuple pri plávaní z ucha vypadávali alebo vás tlačili.

Hľadáte skôr štuple do vody pre deti? Všetko o detských štupľoch si prečítajte tu.

 

Štuple sa predávajú v balení od jedného až po 6 párov. Znovu použiteľných štupľov nájdete v balení vždy iba jeden, výnimočne dva páry. Štuple z tvarovateľného silikónu sa predávajú v rôzne veľkých baleniach. Ak ste už vyskúšali a našli tie pravé, oplatí sa kupovať väčšie balenie, kde jeden pár vyjde výhodnejšie.

 

4. Čelenky, puzdra, šnúrky: vyšší výkon a dlhšia životnosť

Čelenky na plávanie: keď potrebujete 100% ochranu pred vodou

Skombinujte štuple do vody s čelenkou na plávanie. Vďaka vodoodpudivému neoprénu dostanete dvojitú ochranu uší a zabránite tomu, aby vám štuple z ucha vypadli.

Pozrite na univerzálne veľkosti čeleniek Ear Band od značky Mack's. Z rôznych veľkostí a farieb vyberajte u Ear Band-It a Ear Band-It Ultra. Tieto čelenky je možné používať len v kombinácii so štupľami do vody z tvarovateľného silikónu.

Puzdra 

Všetky štuple na plávanie sa predávajú aj s puzdrom. Štuple sa vám nestratia a puzdro ich ochráni pred nečistotami. 

Obzvlášť štuple z tvarovateľného silikónu odporúčame skladovať v uzavretom obale, aby zostali čisté a nelepil sa na ne prach. Vydržia vám tak dlhšie.

Šňúrka 

Štuple do uší do vody sa predávajú bez šnúrok – s výnimkou štupľov Mack's Ear Seals®. Vďaka šnúrke štuple nestratíte ani pri extrémnej vodnej jazde, surfingu alebo kite či wakeboardingu.

Arena Classic SiliconeEar Band-it čelenky na plavánieMacks Ear Seals