Ako vybrať štuple do vody

Štuple do uší do vody sú najviac vhodné, áno presne tak, do vody. Voda v uchu robí ťažkosti - nechce von, spôsobuje tlak, zaľahnuté uši, bolesť a pri najhoršom zápaly. Či už ste profesionálny plavec alebo do vody radi skáčete saltá, sú tu štuple na plávanie pre vás a my vám ich pomôžeme vybrať. Štuple rozlišujeme podľa niekoľkých parametrov. Tými hlavnými sú materiál, utlmenie, počet použitia, cena a príslušenstvo. Tak sa na to poďme pozrieť.

Štuple do vody pre deti radíme vyberať tu.

Ako vybrať špunty do vody 1200

 

Základné parametre pre výber štupľov do vody

Materiál štupľov

V našej kategórii môžete vyberať z niekoľkých materiálov - termoplast, plast, tvarovateľný silikón a pevný silikón. Podľa svojich vlastností sa dajú zoradiť do dvoch skupín. Na e-shope vo výpise parametrov vás možno bude miasť kov, ale to je len materiál štipce na nos na plávanie. Nižšie zároveň uvádzame, ktorý materiál je znovupoužiteľný a ktorý nie.

tick 10x10 Termoplast & plast & pevný silikón - materiály sú mäkké, majú vynikajúce vlastnosti ako pri kúpaní, tak plávanie a sú znovu použiteľné. Stačí je umyť vlažnou vodou a nechať vyschnúť. Pre perfektné dezinfekciu môžete používať s čističom na špunty Alpine Clean, ktorý zároveň predlžuje ich životnosť. Termoplast má ešte bod navyše, že vďaka teplu ucha zmäkne a prispôsobí sa jeho kontúram. Štuple sa strkajú dovnútra do ušného kanálika a majú tzv. príruby. Čím viac prírub, tým lepšie štuple tesní. Najviac ich majú Speedo Biofuse.

tick 10x10 Tvarovateľný silikón - najlepšou voľbou, predovšetkým pre každého, komu vadí štuple zastrčené do ušného kanálika. Silikónové zátky sa vytvarujú do guľôčky a prilepí na ušnou jamku. Na svojom mieste drží vďaka podtlaku a svojim lepivým vlastnostiam. Ide o pohodlnejšie riešenie ako predchádzajúci skupina. Vo studenšie vode však môže silikón trochu stuhnúť. Materiál vydrží okolo 5 použitie. Väčšinou kým sú štuple lepivé alebo nie sú špinavé.

Technológia štupľov do vody nie je stopercentne dokonalá, a preto odporúčame pre dvojitú ochranu doplniť tieto štuple o čelenku na plávanie. Tá pomáha držať štuple na svojom mieste a zabraňuje tomu, aby z ucha vypadli a ich nositeľ je stratil. Čelenku na plávanie možno voliť buď v univerzálnej veľkosti, napríklad čelenka Earband od značky Mack's, alebo v rôznych veľkostiach a farbách ako u čeleniek Earband It a Earband It Ultra. Pozor - tieto čelenky je možné používať len v kombinácii so štuply do vody z tvarovateľného silikónu.

 

Počet párov v balení

Štuple sa predávajú v balení od jedného až po 6 párov. Znovu použiteľné štuple nájdete vždy iba 1, výnimočne 2 páry v balení. Štuple z tvarovateľného silikónu sa predávajú v rôznych baleniach. Oplatí sa kupovať väčšie balenie vzhľadom k prepočte ceny na jeden pár, ktorý vás stane lacnejšie ako rovnaký pár v menšom balení.

 

Puzdro

Všetky štuple na plávanie sa predávajú vždy vrátane púzdra, ktoré je vhodné na prenášanie a zároveň ako ochrana pred znečistením. Ak štuple práve nepoužívate, dajte ich späť do puzdra. Puzdrá sa môžu líšiť od plastových škatuliek, plastových tubičiek až po látková puzdra. Obzvlášť štuple z tvarovateľného silikónu odporúčame skladovať v uzavretom obale, aby boli svieži a nezbieral na sebe prach. Vďaka tomu je potom môžete používať dlhšie.

 

SNR (Utlmenie)

Čím vyššie hodnoty SNR, tým väčšie utlmenie štuple majú. Väčšina výrobcov štupľov do vody tento údaj neuvádza. Primárnym účelom štupľov nie je utlmenie hluku, ale perfektne suché ušné kanáliky, preto sa hladina utlmenia ani nemeria. Vo vode dáva zmysel mať čo najmenšie utlmenie, aby bolo počuť okolia. Niekto však môže preferovať klídek, ale to je na vás. Najzaujímavejšie sú štuple Alpine Surfsafe, ktoré majú nulové utlmenie hluku. Sú to štuple vyvinuté hlavne pre vodné športy a majú špeciálny filter, ktorý prepúšťa 100% zvuku. Inak tam, kde sa utlmenie meria, tak sa pohybuje od 10dB do 28dB.

Poznámka: Momentálne je výroba štupľov Alpine SurfSafe prerušená a spoločnosť Alpine pripravuje novinku.

 

Ďalšie parametre

Šnúrka - štuple do uší do vody sa predávajú bez šnúrok, a to s výnimkou štupľov Alpine Surfsafe a Mack's Ear Seals®. Tieto špunty sú vhodné predovšetkým pre vodné športy ako surfovanie, wakeboarding atď., kde je vyvíjaná mimoriadna aktivita a môžu vám vypadnúť.

Poznámka: Momentálne je výroba štupľov Alpine SurfSafe prerušená a spoločnosť Alpine pripravuje novinku.

Veľkosť - štuple do uší na plávanie u nás možno zakúpiť vo štandardnej menšej veľkosti. Menšia veľkosť je vhodná najmä pre deti. Ale taktiež aj pre menšie ušné kanáliky. Ak ste mali problém s tým, že vám štuple vypadávali alebo vaše slúchadlá začali byť s časom nepohodlná, môžete siahnuť po menšej veľkosti.

Typ - zátky do vody sú dvojakého typu: znovu použiteľné a jednorazové. Jednorazové špunty možno väčšinou použiť niekoľkokrát. Štuple z tvarovateľného silikónu najviac 5krát. Väčšinou kým sú lepivé alebo nie sú špinavé. Znovu použiteľné štuple sú plastové a termoplastové.

Zobrazit nabídku špunty do uší do vody sk