Ako vybrať štuple do uší na motorku

Štuple do uší pre motorkárov sú skvelými partnermi pre jazdu na motorke. Bezpečne tlmí škodlivý hluk motora a svišťanie vetra. To, že má motorka skvelý zvuk, neznamená, že si musíte kaziť sluch, iba ho budete počuť tichšie. Štuple na moto sú vhodné ak na dlhé cesty, tak na krátke jazdy okruhom. Zatiaľ máme v ponuke 4 druhy kovových štupľov od značky Flare, 3 druhy termoplastových štupľov od značky Alpine a po jednom druhu silikónových štupľov od značiek EarPeace Thunderplugs. Rozhodujúcimi parametrami sú predovšetkým vyššie utlmenie a veľkosť štupľov. Nižšie vám predstavíme každý z nich a ďalšie menej podstatné. A úplne naspodku nájdete tabuľku porovnanie.

 

Ako vybrať špunty do uší na motorku

 

Základné parametre pre výber štupľov na motorku

Materiál štupľov

V našej kategórii môžete vyberať z materiálu termoplast, silikón a kov. Pre výber štupľov je tento parameter významný iba ľahko. Hlavný rozdiel je v tvrdosti materiálu. Termoplastové a silikónové štuple sú na tom podobne - jemnučké a mäkučké. Termoplast nájdeme iba u značky Alpine. Tá si tento materiál vyrába sama a má ho patentovaný. Nazýva ho AlpineThermoShape. Je lepšie treba v tom, že vďaka teplu ucha zmäkne a prispôsobí sa jeho tvaru. Viac sa o tomto materiáli sa dočítate v tomto článku. Ďalej máme kovové štuple. Kov je samozrejme kov, síce sú obalené v špeciálnej pene, ktorú si spoločnosť Flare vyrába sama, ale sú trochu tvrdšie než zvyšok.

 

Počet párov v balení

Všetky štuple obsahujú v balení 1 pár štupľov s výnimkou Alpine MotoSafe Pro, ktoré majú v balení dva páry, každý s rôznym utlmením a EarPeace M, ktoré majú jeden štupeľ v balení navyše, keby sa náhodou stratil.

 

Puzdro

Všetky štuple pre motorkárov obsahujú v balení puzdro či už hliníkové, látkové alebo plátené so zipsom. Je na vás, ktoré vám viac vyhovuje. Prípadne si môžete puzdro dokúpiť zvlášť tu.

 

SNR (Utlmenie)

Tento parameter je pri výbere štupľov na motorku rozhodujúcim, takže pozor. Utlmenie SNR sa udáva v dB. Viac o tom tu. Ale v skratke, čím vyššie číslo, tým väčšie utlmenie. Štuple si môžete podľa tohto parametra zrovnať v našej kategórii tu. Zistíte tam taktiež, že najväčšie utlmenie majú štuple kovové od značky Flare. Nebojte sa ale, že nič nezačujete, neexistujú štuple, ktoré by kompletne utlmili napríklad húkanie sanitky alebo trúbenie auta. Všetko budete počuť, len tlmene. Zvuky sú vibrácie a okrem iného sa šíri vedením kostí. Väčšia utlmenie je vhodné, ak idete napríklad 8000 km cez Rusko a strávite na motorke celý deň. Alebo riadite naozaj hlasnú mašinu a navyše s otvorenou helmou alebo bez helmy. Čím väčšia utlmenie, tým väčšia je istota, že si sluch menej poškodíte.

Ak neviete aké utlmenie vám bude najlepšie vyhovovať, tak štuple EarPeace M ponúka v balení 3 sety vymeniteľných filtrov. Takže si to môžete vyskúšať v praxi sami a potom si zvoliť tú správnu ochranu. Ďalej špunty Alpine MotoSafe Pro majú v balení dva páry štupľov s rôznym utlmením. A tak podľa situácie si ich môžete vymeniť. Najnižšia utlmenie majú štuple Alpine MotoSafe Tour, u ktorých spoločnosť uvádza, že sú najviac vhodné na túry, dovolenku alebo jazdu na diaľnici.

 

Ďalšie parametre

Šnúrka - žiadne štuple na moto sa nepredávajú so šnúrkou. Avšak u kovových štupľov Isolate od značky Flare si ju môžete prikúpiť - tu.

Veľkosť - máme na sklade štuple aj menšie veľkosti pre menšie ušné kanáliky alebo pre ženy. Ak ste niekedy mali problém s tým, že vám štuple vypadávali alebo vaše slúchadlá začali byť s časom nepohodlná, môžete siahnuť po menšej veľkosti. Konkrétne to sú Isolate® MiNi - AluminiumIsolate® Pre MiNi - Titanium a štuple EarPeace M majú v detaile produktu veľkosť Petite (o 20% menšie).

Typ - všetky štuple pre motorkárov z našej ponuky sú znovu použiteľné. Je vhodné ich vymeniť, ak sú poškodené, nesú známky silného opotrebenia alebo sú stvrdnuté. Ku štupľom od značky Flare možno prikúpiť náhradné penové vankúšiky na tomto odkaze

Vrátenie - so spoločnosťou Flare, ktorá vyrába kovové štuple máme dohodu o 30 dennom vrátení. Ak vám nebudú štuple vyhovovať, pošlite nám ich späť do 30 dní a my ich zase vrátime. U ostatných štupľov máte bohužiaľ smolu. Štuple do uší je hygienický tovar, ktorý podľa zákona nemožno po vyskúšaní vrátiť.

 

Tabuľka porovnanie

  Alpine MotoSafe Tour Alpine MotoSafe Race Alpine MotoSafe Pro EarPeace M EarPeace M Petite Thunderplugs Motorpack Isolate® - Aluminium Isolate® 2 - Aluminium Isolate® MiNi - Aluminium Isolate® Pro - Titanium Isolate® Pre MiNi - Titanium Isolate® 2 Pro - Titanium
 Materiál  Termoplast   Termoplast  Termoplast Silikón Silikón Silikón Hliník Hliník Hliník Titan Titan Titan
 Puzdro    √  √  √  √ 
 Ks v balení 1 pár 1 pár 2 páry 3 ks 3 ks 1 pár 3 páry 4 páry 3 páry 3 páry 3 páry 4 páry
 SNR 17 dB 20 dB 17, 20 dB 17, 20, 26 dB 17, 20, 26 dB 26 dB 35 dB 32 dB 35 dB 36 dB 36 dB 32 dB
 Veľkosť   Štandardné   Štandardné   Štandardné   Štandardné  Menšie Štandardné   S, M, L XS, X, M, L XS, S, M S, M, L XS, S, M XS, S, M, L
 Cena €14,77 €14,77 €23,99
€19,90
€19,90 €14,89 €29,98 €34,99 €29,98 €57,50 €57,50 €58,26

 

Zobrazit nabídku špunty do uší na moto sk