Ako vybrať štuple do uší na motorku

Užívať si dunenie motora a zároveň nezabúdať na zdravie svojich uší – to zariadia špeciálne štuple na motorku, ktoré vás ochránia pred extrémnym cestným hlukom aj silným vetrom.

Jak vybrat špunty do uší na motorku

Vedeli ste, že pri rýchlosti 120 km/h kvôli sile veterných nárazov k jazdcovi na motorke dolieha hluk až o sile 100 dB? Pritom v hlučnom pracovnom prostredí musia ľudia nosiť chrániče sluchu už od 85 dB.

Špeciálne vyvinuté štuple pre motorkárov bezpečne stlmia hluk motora a ochránia vaše uši aj pred vetrom. Vďaka špeciálnemu filtru zároveň začujete potrebné zvuky cestnej premávky. Ale ktoré štuple sú tie pravé pre vás? Predstavíme vám motorkárske štuple podľa materiálov a miery utlmenia.

Mieru utlmenia, tzv. SNR – Signal to Noise Reduction, uvádzame v decibeloch (dB). Čím hlučnejší stroj či náročnejšia trasa, tým vyššie utlmenie vyberte.

 

Termoplast: maximálne pohodlie s minigripom

Hebké a mäkučké. Také sú štuple od holandskej značky Alpine. Ich rad motorkárskych štupľov Alpine MotoSafe sa vyrába z patentovaného vysoko odolného a flexibilného termoplastu AlpineThermoShape™, ktorý vďaka teplote ucha zmäkne a prispôsobí sa jeho tvaru.

Štuple Alpine MotoSafe majú navyše minigrip – úchytku, ktorá uľahčuje vysúvanie štupľov z uší. Minigrip je nenápadný, mäkký a pod helmou neprekáža.

Pre bežné jazdenie zvoľte MotoSafe Tour (tlmenie 17 dB), na náročné cesty či jazdu s otvorenou helmou MotoSafe Race (tlmenie 20 dB). Celý balíček Alpine MotoSafe Pro obsahuje v balení obidva typy.

Miera utlumenia Alpine MotoSafe: 17–20 dB

Alpine Motosafe TourAlpine MotoSafe RaceAlpine MotoSafe Pro

 

Silikón: variabilita a ostrý zvuk

Podobné vlastnosti ako termoplast prinášajú silikónové štuple na motorku EarPeace M. V jednom balení dostanete hneď 3 sety vymeniteľných filtrov. Budete si môcť vybrať od tých najmenej tlmiacich (priehľadná farba – 17 dB), až po tie najúčinnejšie (čierna farba – 26 dB)

Štuple EarPeace vďaka unikátnemu filtru vynikajú dokonalou reprodukciou zvuku, preto v každej situácii budete počuť všetko potrebné – od dopravy, až po rozhovor s ďalšími motorkármi. Štuple EarPeace M sa dodávajú v štýlovom hliníkovom puzdre.

Miera utlmenia EarPeace M: 17–26 dB.