Čo sú voľné radikály?

Určite ste už počuli o mnohých výrobkoch a potravinách, ktoré v tele vedia redukovať voľné radikály a oxidačný stres. Ale čo to vlastne je a prečo by sme mali voľné radikály riešiť?

Co jsou volné radikály

Naše telo je veľká energetická továreň a prebiehajú v ňom na mnohých úrovniach nespočetné procesy. Aj pri normálnom priebehu týchto biochemických reakcií však občas dôjde k rozdeleniu spárovaných molekúl kyslíka (O2) na dva jednotlivé atómy, ktoré majú nepárové elektróny. Tieto elektróny hľadajú blízko v tele do dvojice ďalší elektrón, s ktorým by sa mohli spárovať. Tieto vysoko reaktívne molekuly kyslíka nazývame voľné radikály.

Doktorka Lauri Wrightová, odborníčka na výživu a metabolizmus z Univerzity South Florida, hovorí: „O voľných radikáloch uvažujem ako o odpadových produktoch z rôznych chemických reakcií v bunke. Keď sa nahromadí, poškodzujú bunky tela.“ 


Voľné radikály nie sú len zlo, cieľom je rovnováha

Voľné radikály ale nie sú len „zloduchom“, plnia dôležité funkcie napríklad pri jedle na chemickú energiu, sú taktiež kľúčovou súčasťou imunitného systému. Kýženým stavom je rovnováha medzi voľnými radikálmi a antioxidantmi – látkami, ktoré škodlivý vplyv voľných radikálov eliminujú.

Pokiaľ sa v tele neudržuje vyvážený pomer voľných radikálov a antioxidantov, napríklad kvôli zlému životnému štýlu (alkohol, fajčenie, nezdravá strava plná cukru a vyprážaných jedál) či nadmerne znečistenému prostrediu, postupne nám hrozí rozvinutie chorôb ako sú nádorové ochorenia, ateroskleróza, Alzheimerova či Parkins choroba. Telo vrátane pleti tiež rýchlejšie starne. 

Tejto nerovnováhe potom hovoríme oxidačný stres.


Čo sú antioxidanty a kde nájsť antioxidanty?

Antioxidanty sú molekuly v bunkách, ktoré bránia voľným radikálom prijať elektrón a spôsobiť poškodenie. Antioxidanty sú schopné odovzdať elektrón voľnému radikálu bez toho, aby destabilizovali samé seba. Vďaka tomu zamedzujú reťazovej reakcii voľných radikálov. 

„Antioxidanty sú prírodné látky, ktorých účelom je vyčistiť voľné radikály. Rovnako ako vláknina čistí odpadové látky vo vnútornostiach, antioxidanty čistia voľné radikály v bunkách,“ vysvetľuje doktorka Lauri Wrightová.

TIP: Prečítajte si o antioxidantoch viac v našom Farebnom sprievodcovi.

 

Antioxidanty nájdeme predovšetkým v zdravej „farebnej“ strave: všetka zelenina a ovocie, farebná smoothies, výživné červené superšťavy alebo napríklad zelené superpotraviny pomôžu vášmu telu doplniť hladinu antioxidantov.

Chcete doplniť antioxidanty? Máme pre vás bohatú farebnú ponuku:

Natures Sunshine Zambroza kopieNatures Sunshine tekutý chlorofylOrechy