Ako vybrať štuple do uší proti hluku

Kategórie rubriky štuple do uší proti hluku obsahuje chrániče pre ochranu sluchu veľmi širokého zamerania a využitia. Hluk môže mať rôzne formy a môžete sa s nim stretnúť v rôznom prostredí. Niektoré štuple možné začleniť lepšie, iné horšie. Vytvorili sme základné kategórie pre lepšiu orientáciu, pozri rozcestník nižšie. Ak by ste sa tam nenašli, pokračujte v čítaní nižšie.

 

výkričníkVyberte si z rozcestníku alebo pokračujte v čítaní nižšie.

 

Rozcestník Štuple do uší

 na spanie   na hlasnú hudbu   do lietadla do vody
pre deti na motorku  na strieľanie   

 

Mušľové chrániče sluchu nájdete zase tu → odkaz.

 

Pre všetky ostatné zátky sme vytvorili kategórii štuple do uší proti hluku. Patria sem štuple pre ochranu sluchu v pracovnom prostredí. Či už robíte napríklad vo veľkovýrobe, máte menšie stolárstvo alebo rekonštruujete kúpeľňu. Ďalej obzvlášť doma nájdu naše zátky proti hluku aj ďalšie využitie, ak napríklad vašej susedia radi robia hluk, šteká im vonku na záhrade pes alebo bývate v rušnej ulici. Na druhú stranu ak vás vyruší aj bzučanie komára a chcete si napríklad v kľude prečítať, zameditovat alebo bez vyrušenie popracovať, tak ste aj v týchto prípadoch tu správne.

Či už ste kdekoľvek a robíte čokoľvek, čo by vám mohlo poškodiť sluch alebo si jednoducho chcete dopriať kvapku pokoja, pomůžeme vám vybrať tie najlepšie štuple do uší pre stlmenie okolitého sveta a zachovanie vášho sluchu v zdravej kondícii.

 

Základné parametre pre výber štupľov proti hluku

Pre výber tých správnych štupľov odporúčame využívať v kategórii štuple proti hluku filter na ľavej strane pod menu, ktorý si zobrazíte kliknutím na "ROZBALIŤ FILTER". Tie najdôležitejšie parametre vysvetlíme a popíšeme nižšie.

 

Materiál

Rozhodujúci parameter, od ktorého sa v zásade odvíja väčšina vlastností štupľov - ako pohodlie, utlmenie a znovu použiteľnosť. Táto kategória v porovnaní s ostatnými obsahuje najväčší počet druhov materiálu, preto sa vám pokúsime je trochu priblížiť. Zároveň uvádzame, ktorý materiál je znovupoužiteľný a ktorý nie.

 

tick 10x10 Penové - najpopulárnejší typ materiálu na výrobu štupľov, ktorý sa vám musí hneď vybaviť. Tento materiál patrí medzi najlepšie tlmiace. Bohužiaľ penové štuple nepatrí k najpohodlnejším. Pre zasunutie štupľov je potreba štuple zrolovať do úzkeho cylindra a strčiť ich do uší, kde sa pena rozpína. Kvôli tomu vyvíja pena vnútri ucha tlak. Po chvíli môžu štuple v uchu tlačiť a potom často vypadávať.

Existujú však aj menšie veľkosti penových štupľov špeciálne pre menšie, úzke ušné kanáliky a deti. Tie sú potom pohodlnejšie a nemali by vypadávať. Patrí medzi ne napríklad štuple od spoločnosti Mack 's - Slim Fit a Dreamgirl.

Pri šetrnom použití možno štuple bezpečne použiť približne 5 krát. Pri dlhšom nosení riskujete infekciu alebo zápal uší. Pena do seba prirodzene nasáva nečistoty a v teplu ucha vzniká perfektné prostredie pre množenie baktérií.

 

 

tick 10x10 Vosk & tvarovateľný silikón - tieto dva materiály zdieľa podobné vlastnosti a patrí medzi najpohodlnejšie štuple na nosenie. Zátky sa nestrkajú priamo do ušnej kanálika, ale iba sa rozpľaští okolo ušné dierky. Vďaka svojej lepivosti veľmi dobre drží, nevyčnievajú z uší a netlačia ako penové. Nevýhodou je trochu slabšie utlmenie než u penových. Zároveň voskové štuple tlmí trochu lepšie ako silikónové.

Tip: Ak máte dlhé vlasy, odporúčame si ich zviazať do copu, aby sa pri nasadzovaní štupľov nezašpinili. Voskové štuple môžu byť v lete kvôli teplu trochu viac lepivé.

Pri šetrnom zaobchádzaní štuple vydrží opäť okolo 5 použití. Štupľov je dobré sa zbaviť ak sú špinavé alebo už nie sú lepivé.

 

tick 10x10 Plast, neoprén, pevný silikón alebo polymér - tieto materiály sú vhodné pre opakované a časté použitie. Sú ľahko umývateľné a trvanlivé. Vďaka tomu vám stačí jeden pár štupľov na pekne dlho dobu. Utlmením sú na tom podobne ako štuple voskové a opäť horšie než štuple penové. Materiál v uchu netlačia, nerozpína sa, preto sú tieto štuple aj dosť pohodlné, ale nie toľko ako štuple voskové alebo silikónové. 

Zaujímavosť: earSHADE®, ktoré svojím vzhľadom pripomínajú štuple len vzdialene. Sú štýlové a nenápadné. Znovu použiteľné a spolu s puzdrom. Vhodné napríklad do veľkej open space kancelárie, kde chcete mať pokoj na svoju prácu, ale zároveň sa neprezradiť, že máte štuple.

 

 

tick 10x10 Kov (titán, hliník) - absolútne atypický materiál, u ktorého by sa dalo čakať, že vzhľadom k svojej vodivosti a tvrdosti nebude fungovať. Avšak aby bol kov vodivý musí mať priamy kontakt. Teda ak izolujete kov spolu s mäkkou penou vo vnútri vášho ucha, tak máte najviac účinné štuple do uší! Zároveň na rozdiel od ostatných materiálov zvuk nepohlcujú ale blokujú. Kov je najhustejší z uvedených materiálov. Obzvlášť dobre blokuje nízke čiže bassovej frekvencie. Štuple sú znovu použiteľné a penové vankúšiky, ktoré sú nasadzovacie, možno dokúpiť tu. Štuple obsahujú v balení penové vankúšiky rôznych veľkosti a vy si môžete vybrať, ktorá je pre vás najviac vhodná, aby boli štuple čo najpohodlnejšie. Nevýhodou materiálu je vyššia cena, ktorú však kompenzuje znovupoužitelnost štupľov a výška ich utlmenie.

Čistenie: Penové vankúšiky nie sú ako u bežných penových štupľov. Ich povrch je špeciálne spracovaný a nenasáva nečistoty. Možno ich utrieť vlhkou handričkou a nechať vyschnúť. Vydrží niekoľko mesiacov v závislosti od použitia. Väčšinou kým nevyzerajú opotrebované.

 

Počet párov v balení

Štuple sa predávajú v balení od jedného páru až po 250. Znovu použiteľné štuple nájdete iba jeden pár. Penové, silikónové a voskové štuple sa predávajú v rôznych baleniach. U týchto materiálov sa oplatí kupovať väčšie množstvo vzhľadom k prepočtu ceny na jeden pár, ktorý vás bude stáť lacnejšie, ako rovnaký pár v menšom balení. Väčšie balenie štupľov od značiek 3M a Howard Leight obsahuje štuple zabalené individuálne v sáčku a sú vhodné napríklad pre zákazníkov do hotelov. Vychádzajú v porovnaní s ostatnými štupľami najlacnejšie za kus.

 

 

Puzdro

Puzdro na štuple sa hodí obzvlášť pre prenášanie štupľov a ich dostupnosť nech ste kedykoľvek, môžete ich mať so sebou v batohu alebo pripnuté na kľúčoch. Puzdrá sa môžu líšiť od plastových škatuliek, plastových a hliníkových tubičiek až po látková puzdra. Obzvlášť penové, silikónové a voskové štuple odporúčame skladovať v uzavretom obale, aby boli svieži a nezbieral na sebe počas dňa prach. Vďaka tomu je potom môžete používať dlhšie. Prípadne si môžete puzdro dokúpiť zvlášť tu.

 

 

SNR (Utlmenie)

Ďalší dôležitý parameter je utlmenie štupľov, ktoré sa uvádza v dB. Nezávislé laboratória testujú chrániče sluchu, aby zistili ich hodnoty SNR (Signal to Noise Ratio). Tieto hodnoty sa používajú pre porovnanie úrovní utlmenie hluku rôznymi štupľami do uší. Čím vyššia hodnota SNR, tým vyššieho utlmenie štuple dosahujú. Viac o SNR sa dočítate tu. V závislosti na tom k akému účelu budete štuple využívať, by ste mali vyberať výšku utlmenie. Pre vŕtanie diery zbíjačkou v betóne bude vhodnejšie vyššie utlmenie, ale ak chcete štuple nosiť doma počas dňa, pretože vás ruší hudba od susedov, ale zároveň chcete počuť zvonček, bude vhodnejšie utlmenie nižšie.

V tomto smere vyniknú štuple od spoločnosti EarPeace, ktoré majú 3 páry vymeniteľných filtrov. Tu sa môžete rozhodnúť sami podľa situácie, aké utlmenie vám bude najviac vyhovovať. Alebo ak chcete vynechať krok fyzickej výmeny filtrov, siahnite po štupľoch Knops s otočným kolieskom. Výšku utlmenie zmeníte jednoduchým pootočením.

 

Ďalšie parametre

Šnúrka - je vhodná, ak štuple často vysúvate a nechcete si je neustále schovávať do vrecka alebo puzdra. Vďaka šnúrke si ich môžete štýlovo zavesiť okolo krku. Zároveň ich máte celý deň po ruke, nestratíte je a nemusíte strácať čas ich hľadaním, ak je odložíte niekam vedľa.

Typ - naše zátky sú dvojakého typu: znovu použiteľné a jednorazové. Jednorazové štuple možno väčšinou použiť niekoľkokrát. Napríklad penové štuple približne 5 krát. Pena nasáva nečistoty a s ďalším použitím vzniká riziko ušné infekcie alebo zápalov. Teplo v uchu je ideálnym prostredím pre množenie baktérií. Silikónové a voskové štuple možné používať taktiež približne 5 krát. Väčšinou kým sú lepivé alebo nie sú špinavé. Znovu použiteľné štuple sú plastové, neoprénové, silikónové polymérové a kovové.

Veľkosť - pre ženy alebo menšie ušné kanáliky sa vyrábajú štuple menších veľkostí. To platí pre štuple penové. Patrí k nim napríklad štuple Slim Fit alebo Dreamgirl od spoločnosti Mack 's. A ako jediné znovu použiteľné štuple menšej veľkosti sú EarPeace S. V detaile produktu zvoľte veľkosť "Petite". Štuple kovové majú výmenné vankúšiky rôznych veľkostí (XS, S, M a L). A štuple voskové, silikónové a plastové sú univerzálne.

Zobrazit nabídku špunty do uší na moto sk