Ako správne čistiť štuple do uší

S vašimi špunty do uší pre opakované použitie ste spokojní. Tlmí dobre hluk a otravné zvuky, ktoré nechcete počuť. Zároveň sa so špunty môžete cítiť viac pohodlne, keď plávate alebo idete spať. Ale tieto špunty fungujú najlepšie, keď ich pravidelne umývate. Čisté špunty do uší chráni zdravie vašich uší. Nasledujúce odporúčania platia iba pre znovu použiteľné štuple do uší, nie špunty jednorazové alebo pre niekoľko použití.

 

1. Urobte kontrolu vašich štupľov

Skontrolujte, či nie sú natrhnuté, ohnuté alebo obzvlášť špinavé. Ak sú špunty pokryté veľkým množstvom ušného mazu, môžu stvrdnúť a stuhnúť. Strata ohybnosti môže zabrániť tomu, aby štuple v ušiach dobre sedeli.

Zároveň, ak do ušného kanálika strčíte štuple od fľakov a ďalších nečistôt, riskujete, že zahltíte prirodzené schopnosti sebaobrany vašich uší veľkým množstvom špiny a baktérií.

 

2. Zahoďte vaše špunty, ak sú poškodené alebo špinavé

Nesnažte sa špunty dezinfikovať. Kúpte si nový pár znovu použiteľných štupľov do uší. Znovu použiteľné špunty môžu byť vyrobené z rôznych materiálov. Najčastejšie z tvrdého silikónu, vinylu, ďalších hypoalergénnych umelých gúm, termoplastov alebo penové pokryté špeciálnym materiálom. Tieto typy štupľov môžu byť použité viac ako raz, vďaka svojej odolnosti a dlouhotrvanlivosti, ak sú dobre umývané. Nie sú však nezničiteľné a musia byť vymenené.

 

3. Majte prístup "ruky-preč"

Pokiaľ chcete mať špunty čisté, ale vaše plány vám neumožňujú do nich zaradiť činnosť ručného umývania, hoďte špunty do práčky, umývačky alebo vriacej vody. Rovnako je následne budete musieť usušiť a dať do puzdra. 

Sledujte, kde vaše malé špunty sú. Dávajte špunty najlepšie do síťovitého jemnej puzdra. Dávajte pozor, aby ste špunty nepoškodili.

 

4. Zaobchádzajte sa špunty jemne, keď je umývate ručne

Naplňte misku tepou vodou a čistiacim prostriedkom. Napríklad mydlom alebo pracím práškom. Položte špunty do vody na niekoľko minút. Po niekoľkých umytí už budete presne vedieť na ako dlho.

Vymeňte vodu, ktorá obsahuje špinu a nečistoty, ktorých sa snažíte zbaviť. Zbavte sa všetkých viditeľných nečistôt prsty, jemnou látkou alebo zubnou kefkou. Zubná kefka si radšej kúpte nový. Starý kefka bude na sebe mať stále baktérie z vašich úst.

Následne ponorte špunty do uší do studenej vody. K tomuto kroku sa presuňte až odstránite všetku špinu a fľaky po dôkladnom drhnutie. Nenechávajte pozadu žiadnu hmotu, ktorá by spôsobila, že vaše špunty stvrdnú.

 

5. Vytrite špunty do uší alkoholom alebo špeciálnym čističom. 

Špunty môžete dezinfikovať alkoholom alebo najlepšie špeciálnym čističom produktov na ochranu sluchu, ktorý nájdete na našich stránkach. Špunty by mali byť mäkké a čisté bez žiadnych deformácií a natrhnutie. 

 

6. Vysušte špunty na čistom mieste

Nechajte špunty kompletne vyschnúť než ich znovu použijete. Špunty môžete ľahko utrieť uterákom, aby ste sa zbavili nadbytočnej vlhkosti. Použitie vlhkých štupľov môže viesť k podráždeniu, bolesti a infekciu. Koža vo vašom ušnom kanáliku na extra vlhkosť moc dobre nereaguje.

 

7. Skladujte suché štuple v ich puzdre

Dobrým zvykom je ihneď vrátiť štuple do ich puzdra, kedykoľvek ich nepoužívate. To drží špunty čisté a chráni ich pred poškodením, rovnako ako pred špinou a prachom.

Ako správne čistiť špunty krabička

Vaša znovu použiteľné špunty vydrží niekoľko mesiacov alebo niekoľko rokov. Záleží ako často špunty používate, ako často je čistíte, aký typ štupľov do uší kupujete, rovnako ako kde a ako ich skladujete.

Originálne článok: https://www.wikihow.com/Disinfect-Earplugs