Ako správne čistiť štuple do uší

S vašimi štupľami do uší pre opakované použitie ste spokojní. Tlmí dobre hluk a otravné zvuky, ktoré nechcete počuť. Zároveň sa so štupľami môžete cítiť viac pohodlne, keď plávate alebo idete spať. Ale tieto štuple fungujú najlepšie, keď ich pravidelne umývate. Čisté štuple do uší chráni zdravie vašich uší. Nasledujúce odporúčania platia iba pre znovu použiteľné štuple do uší, nie štuple jednorazové alebo pre niekoľko použití.

 

1. Urobte kontrolu vašich štupľov

Skontrolujte, či nie sú natrhnuté, ohnuté alebo obzvlášť špinavé. Ak sú štuple pokryté veľkým množstvom ušného mazu, môžu stvrdnúť a stuhnúť. Strata ohybnosti môže zabrániť tomu, aby štuple v ušiach dobre sedeli.

Zároveň, ak do ušného kanálika strčíte štuple od fľakov a ďalších nečistôt, riskujete, že zahltíte prirodzené schopnosti sebaobrany vašich uší veľkým množstvom špiny a baktérií.

 

2. Zahoďte vaše štuple, ak sú poškodené alebo špinavé

Nesnažte sa štuple dezinfikovať. Kúpte si nový pár znovu použiteľných štupľov do uší. Znovu použiteľné štuple môžu byť vyrobené z rôznych materiálov. Najčastejšie z tvrdého silikónu, vinylu, ďalších hypoalergénnych umelých gúm, termoplastov alebo peny pokryté špeciálnym materiálom. Tieto typy štupľov môžu byť použité viac ako raz, vďaka svojej odolnosti a dlouhotrvanlivosti, ak sú dobre umývané. Nie sú však nezničiteľné a musia byť vymenené.

 

3. Majte prístup "ruky-preč"

Pokiaľ chcete mať štuple čisté, ale vaše plány vám neumožňujú do nich zaradiť činnosť ručného umývania, hoďte štuple do práčky, umývačky alebo vriacej vody. Rovnako je následne budete musieť usušiť a dať do puzdra. 

Sledujte, kde vaše malé štuple sú. Dávajte štuple najlepšie do síťovitého jemného puzdra. Dávajte pozor, aby ste štuple nepoškodili.

 

4. Zaobchádzajte sa štupľami jemne, keď je umývate ručne

Naplňte misku tepou vodou a čistiacim prostriedkom. Napríklad mydlom alebo pracím práškom. Položte štuple do vody na niekoľko minút. Po niekoľkých umytí už budete presne vedieť na ako dlho.

Vymeňte vodu, ktorá obsahuje špinu a nečistoty, ktorých sa snažíte zbaviť. Zbavte sa všetkých viditeľných nečistôt prsty, jemnou látkou alebo zubnou kefkou. Zubnú kefku si radšej kúpte novú. Stará kefka bude na sebe mať stále baktérie z vašich úst.

Následne ponorte štuple do uší do studenej vody. K tomuto kroku sa presuňte až odstránite všetku špinu a fľaky po dôkladnom drhnutiu. Nenechávajte pozadu žiadnu hmotu, ktorá by spôsobila, že vaše štuple stvrdnú.

 

5. Vytrite štuple do uší alkoholom alebo špeciálnym čističom

Štuple môžete dezinfikovať alkoholom alebo najlepšie špeciálnym čističom produktov na ochranu sluchu, ktorý nájdete na našich stránkach. Štuple by mali byť mäkké a čisté bez žiadnych deformácií a natrhnutie. 

 

6. Vysušte štuple na čistom mieste

Nechajte štuple kompletne vyschnúť než ich znovu použijete. Štuple môžete ľahko utrieť uterákom, aby ste sa zbavili nadbytočnej vlhkosti. Použitie vlhkých štupľov môže viesť k podráždeniu, bolesti a infekcii. Koža vo vašom ušnom kanáliku na extra vlhkosť moc dobre nereaguje.

 

7. Skladujte suché štuple v ich puzdre

Dobrým zvykom je ihneď vrátiť štuple do ich puzdra, kedykoľvek ich nepoužívate. To drží špunty čisté a chráni ich pred poškodením, rovnako ako pred špinou a prachom. Prípadne si môžete puzdro dokúpiť zvlášť tu.

Ako správne čistiť špunty krabička

Vaše znovu použiteľné štuple vydrží niekoľko mesiacov alebo niekoľko rokov. Záleží ako často štuple používate, ako často je čistíte, aký typ štupľov do uší kupujete, rovnako ako kde a ako ich skladujete.

Originální článok: https://www.wikihow.com/Disinfect-Earplugs