„Mami, kedy tam už budeme?“ 6 rád pre pohodovejší roadtrip s deťmi

Naložiť auto, len tak brázdiť krajinou a zastaviť všade, kde sa vám zapáči. Jesť na kolene, počúvať vrčanie motora a... deti švitoriace na zadných sedadlách.

6 rad pro pohodovější roadtrip s dětmi

Naozaj zvládnu roadtrip autom aj malé deti – bez sĺz a handrkovania, jednoducho v pohode? Desiatky dobrodružných rodín a blogerov dokazujú, že áno.

Prečítajte si rady a tipy – ako naplánovať dlhšie cestovanie s deťmi, keď nejde len o to presunúť sa autom z domu do ZOO a zase späť.


1. Pomaly a ešte pomalšie...

Itinerár sa plní kúzelnými miestami, ktoré túžite vidieť, a plánujete stihnúť desať atrakcií denne? Ak tentokrát vyrážate na roadtrip s deťmi, vydeľte svoje ambiciózne plány tromi.

Slow travel (pomalé alebo vedomé cestovanie) je v kurze a deti vás spomalia ešte viac. Malí dobrodruhovia radi objavujú nové miesta svojím tempom – berte to ako šancu užiť si atmosféru hradu, prírody alebo kútov starobylého mesta do hĺbky a nikam sa nehnať. 

Navyše, pravdepodobne tiež budete musieť počas jazdy zastavovať častejšie, než si myslíte, najmä ak cestujete s malými deťmi. Hlášku „mamí, čúrať,“ budete za deň počuť neraz. Uistite sa, že počítate s dostatočne častými a veľkorysými prestávkami na desiatu alebo prevetranie. 


2. Kam zložiť hlavu?

Nevlastníte obytnú dodávku alebo odvahu na prespanie v stane – a chcete sa pri roadtripe spoliehať na tradičné ubytovacie zariadenia?

Ak nechcete rezervovať hotely, penzióny či kempy na konkrétne dátumy, s prstom na mape naplánujte aspoň zhruba miesta, kde budete ten ktorý deň prespávať a vyhľadajte si niekoľko miestnych ubytovacích zariadení aj s adresou a telefónom.

Deti nepotrebujú na prespanie veľké izby a apartmány, stačí pohodlná posteľ, obľúbený plyšový kamarát a rodič na dosah ruky.


3. Bezpečnosť aj pohodlie

Dobre zásobená cestovná lekárnička je pri roadtripe absolútnou nevyhnutnosťou. Skontrolujte, či vaša autolekárnička nie je po expirácii. Čert ani na roadtripe nespí, preto pribaľte aj často používané lieky pre deti, napríklad na zníženie horúčky alebo hnačku.

V aute sú pre deti absolútnou nevyhnutnosťou bezpečné autosedačky. Než vyrazíte, skontrolujte, že nie sú poškodené a správne ich pripnite.

Nebojte sa dlhé presuny autom deťom maximálne spríjemniť. Do auta sa naloďte aj s hravými detskými cestovnými vankúšikmi. Kedykoľvek malých spáčov premôže driemota, môžu hlavičky zaboriť do mäkkých cestovných „kamarátov“.

TIP: Ak chcete malým cestovateľom dopriať oddych od hukotu motora, skúste tlmiace štuple do uší, vďaka ktorým dorazia do cieľovej destinácie menej unavené a „utrmácané“.
Detské cestovné vankúšeAlpine Pluggies KidsOhropax Mini Soft


4. „Ocko, ja som hladný!“

Rozšantené deti na zadných sedadlách nič neupokojí tak dobre, ako balík chrumiek alebo sušienok. Na roadtrip s deťmi zbaľte dostatok „maškŕt“ – obľúbených ovocných kapsičiek alebo kvalitného sušeného ovocia a orechov – napríklad rovno v praktickom balení vhodnom do malých ručičiek.

Deti tiež potrebujú pravidelne piť – samozrejmosťou je nabaliť do auta dostatok vody a pravidelne ju dopĺňať.

Allnature Arašidový krém s čokoládouAllnature desiata ŠportAllnature desiata Maškrtník


5. Dve fľaštičky, ktoré nesmú chýbať

Či už sa chystáte doputovať až na portugalské pobrežie, alebo len objavujete slovenské hrady, nezabudnite si pribaliť kvalitný bio opaľovací krém pre deti s vysokým ochranným faktorom, ktorý nezaťaží detskú pokožku zbytočnými chemikáliami. 

Hneď na druhom mieste v hitparáde užitočných liekoviek sa nachádza účinný bio repelent pre deti, ktorý umožní absolvovať podvečernú prechádzku bez nepríjemných štípancov.

Eco Cosmetics detský opaľovací krémRepelentný olej KvitokEco cosmetics opaľovací krém s repelentom


6. Zlikvidujte nevoľnosť

Krútenie hlavy, žalúdok ako na vode a pocit na zvracanie... Cestovnou nevoľnosťou trpia dospelí, ale hlavne deti, ktoré najčastejšie cestujú na zadných sedadlách, z ktorých je horšie vidieť dopredu.

Časopisy a knižky si s deťmi prezerajte radšej v parku, než v priebehu jazdy autom. Skontrolujte, či sa deťom sedí pohodlne a nemajú stlačené brušká. Pomáha tiež pozerať sa dopredu na horizont, znížiť v aute teplotu a robiť pravidelné pauzy. 

Niektoré deti a aj rodičia si nemôžu vynachváliť špeciálne cestovné lízanky proti nevoľnosti so zázvorom.

Novinkou v boji proti nevoľnosti sú náramky proti nevoľnosti Sea Band. Pomáhajú zmierniť pocit nevoľnosti tlakom na akupresúrne body a účinkujú v priebehu niekoľkých minút bez nutnosti užívania liekov.

A keď pre istotu pribalíte aj nepriepustné mikroténové vrecúška, nič nepokazíte. Tak šťastnú cestu!

Žuvačky proti nevolnostiTravelPop lízanky proti nevoľnostiSea Band náramky proti nevoľnosti pre deti