4 zero waste tipy, ktoré (možno) ešte nepoznáte

Koketujete s bezodpadovým štýlom alebo aspoň chcete obmedziť spotrebu plastových obalov? Tu sú vychytávky na šetrnejšie pranie a starostlivosť o telo v štýle zero waste a minimalizmu.

4 zero waste tipy které ještě neznáte

 1. Pracie pásky bez odpadu

  Nie, nepřeklepli sme sa. Nemáme na mysli pracie prášky, ale pásky. Ako fungujú? Pások vytiahnete z - plne zero waste kompostovateľného - balíčka a vložíte ho do bubna spolu s bielizňou. Pri praní sa pásik úplne rozpustí, a to ako v horúcej, tak i studenej vode. 

  Tento revolučný výrobok značky Tru Earth ušetrí mnoho a mnoho plastových obalov ročne. Ľahko sa odmeriava a aktívne látky v ňom obsiahnuté sú vo vode ľahko biologicky odbúrateľné. Váži iba 4 gramy, neobsahuje fosfáty, parabény, pridaná farbivá ani bielidlo a je aj vegan friendly.

  „Ak by všetci prešli na ekologické pásky, eliminovali by sme 1 miliardu plastových fliaš, ušetrili palivo prepravcom a množstvo CO2, ktoré vyprodukuje 27 miliónov áut denne," hovoria majitelia Tru Earth, Kanaďania Ryan, Brad a Kevin.

  Tru Earth jemná svieža vôňaTru Earth na detské prádloTru Earth bez vône
 2. Jedna tyčinka do uší na 1000 použitie

  Aj keď na čistenie uší treba už používate biologicky rozložiteľné tyčinky z biobavlny, rovnako každá jednotlivá tyčinka nakoniec skončí v koši.

  A tak firma LastSwab prišla sa znovupoužiteľnú ekologickú tyčinkou do uší, ktorá za sebou odpad nezanecháva. Je vyrobená zo špeciálneho termoplastu, pocházícího z obnoviteľnej biomasy. Aj jej puzdro je 100% kompostovateľné. 

  Tyčinku po použití ľahko vyčistíte v mydlovej vode. A ďalší deň ju použijete znova. A znova. Výrobca garantuje minimálne 1000 použitie, teda najmenej trojročnú výdrž.

  Lastswab znovupoužitelná kozmetická tyčinkaLastswab tyčinka do uší
   
 3. Eko kozmetika už len v rozložiteľných obaloch

  Už žiadne plasty - ani v kúpeľni! Prírodná eko kozmetika Ponio sa ručne vyrába tu na Slovenskú, a to poctivým spôsobom z vybraných surovín - a v menších množstvách, aby sa zamedzilo zbytočnému plytvaniu.

  Zrovna vám dochádza mydlo na ruky alebo dezodorant? Je libo tuhý šampón alebo balzam na pery? Všetko dostanete v štýlových obaloch z recyklovaného a plne rozložiteľného materiálu.

  TIP: Máte citlivú pokožku? Vyskúšajte voňavé Ponio dezodoranty s jemnou receptúrou. Sú bez sódy, a preto nedráždi pokožku. Náš obľúbený je levanduľový alebo s vôňou citrónovej trávy.
  Ponio tuhý deodorantPonio tuhý šampúchPonio tyčinka na pery
 4. Aleppské mydlo s dobrým skutkom 

  Zero waste je bratom minimalizmu. Ak chcete ušetriť ešte viac priestoru v kúpeľni a ešte podporiť dobrú vec, vyskúšajte tradičné mydlo s 5% vavrínovým olejom značky Tierra Verde

  Receptúra jemného prírodného mydla z olivového oleja s antiseptickým vavrínom je stará vyše 4000 rokov. Má hojivé účinky, blahodarne pôsobí na akné, ekzémy či detské zapareniny a vašu pokožku do hĺbky hydratuje

  Mydlu môžete zveriť starostlivosť nielen o kožu, ale aj pleť, intímne partie či vlasy. Upokojuje citlivú vlasovú pokožku a bojuje proti lupinám. 

  Mydlo dostanete v balení po 1 alebo 6 kusoch v kompostovateľné papierovej krabičke. Časť z jeho ceny poputuje sýrskej komunite v Turecku, ktorá ho ručne pre Tierra Verde vyrába.

Tierra Verde Aleppské mydloTierra Verde Aleppské mydlo 6 kusov