Siwak: 3 tajomstvá prírodnej zubnej kefky

Siwak – čiže miswak – je prírodná žuvacia kefka. Jej príjemnú chuť a silné čistiace schopnosti si zamilovalo veľa ľudí, ktorým záleží na dentálnej hygiene. Prečo by ste mali namiesto klasickej plastovej kefky vyskúšať toto zvláštne drievko? Tu sú tri dôvody.

Přírodní zubní kartáček Siwak Miswak 4

 

1. Siwak „frčí“ už od staroveku

Siwak je spolu s ďalšími žuvacími konárikmi považovaný za prvý zdokumentovaný nástroj dentálnej hygieny a používa sa už tisíce rokov.

V islamských kultúrach je Siwak (či miswak) považovaný za „sunnu“, teda každodennú prax, ktorú prorok Mohamed odporučil ako súčasť nevyhnutnej hygieny a zdravotného režimu.

Dodnes sa Siwak bežne používa na Strednom východe, v severnej Afrike aj v strednej a juhovýchodnej Ázii.

Přírodní zubní kartáček Siwak Miswak

 

2. Má účinné antibakteriálne vlastnosti

Salvadora perzská (Salvadora Persica), z ktorej Siwak pochádza, je vždyzelený strom rastúci takmer po celej Ázii a v časti Afriky. Jeho listy voňajú po žeruche alebo horčici a používajú sa aj ako korenie.

Na čistenie zubov sa zo stromu odsekávajú 10 až 20 cm dlhé mladé vetvičky alebo korene o priemere 3 až 5 mm, pod kôrou ktorých sa nachádza mäkké belavé drevo.

Okrem toho, že tvrdé vlákna v drievku dobre vyčistia priestor medzi zubami, obsahuje Siwak aj fytochemikálie s doloženým antibakteriálnym účinkom

Vedecké štúdie potvrdzujú, že Siwak dokáže:

  • redukovať plak
  • bojovať proti zápachu
  • likvidovať baktérie
  • posilňovať sklovinu a chrániť ďasná
  • bieliť zuby

Aj preto Siwak oficiálne odporúča Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) ako zdravú alternatívu zubnej kefky.

Přírodní zubní kartáček Siwak Miswak 3

 

3. Nepotrebuje vodu a vydrží až mesiac

Aj keď vašu bežnú zubnú kefku úplne nevymeníte, môžete mať Siwak ako doplnok k vašej tradičnej ústnej hygiene a vďaka tomu šetriť životné prostredie a redukovať použitie plastov v domácnosti.

Čerstvo rozbalený Siwak je zárukou až 30 dní používania. Je výborný na cesty alebo na dlhé pracovné dni – zuby si tak môžete čistiť aj tam, kde nie je k dispozícii tečúca voda.

 

TIP: Kefku Siwak môžete vyskúšať aj pri odvykaní od fajčenia. Jeho žuvanie nahradí cigaretu v ústach, je stále poruke – a tiež perfektne osviežuje dych.